Artykuł sponsorowany

Beton a cement – charakterystyka spoiwa

Beton a cement – charakterystyka spoiwa

Beton jest materiałem kompozytowym, w którym spoiwem dla kruszcu jest cement. Jak każde spoiwo budowlane, również cement jest sproszkowanym materiałem. Ponieważ należy do spoiw hydraulicznych, do zawiązania konieczne jest użycie wody.

Jak powstaje cement

Cement należy do grupy spoiw mineralnych i uzyskuje się go z surowców takich jak glina, wapień i margiel wiązania – wyjaśnia nasz rozmówca z Betoniarni-Laboratorium HYDROBUDOWA-1. Pierwszym etapem produkcji cementu jest wypalanie surowców mineralnych na klinkier w temperaturze ok. 1450°C. Klinkier następnie mieli się wraz z gipsem (stanowi ok.5% mieszanki), którego zadaniem jest regulacja czasu.

Rodzaje cementu

W procesie opisanym powyżej, gdy jedyną domieszką do wypalonego klinkieru jest glina, powstaje cement portlandzki o oznaczeniu CEM I. Jeśli podczas przemiału stosowane są dodatki, uzyskujemy inne rodzaje, np. cement hutniczy, pucolanowy lub portlandzki z dodatkami. Najczęściej w charakterze domieszek stosuje się żużel i popiół.

Wiązanie cementu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cement jest spoiwem hydraulicznym, a więc do jego wiązania niezbędna jest woda. Aby zaszła reakcja chemiczna należy dodać ok. 24% wody w stosunku do masy cementu. Nadmiar wody zazwyczaj ulega odparowaniu, jednak wtedy w cemencie spoiwie powstają pory kapilarne, które obniżają wytrzymałość cementu po stwardnieniu.

Cement zwykły i specjalny

W budownictwie najczęściej wciąż wykorzystuje się cement powszechnego użytku. Spoiwa z cementu zwykłego stosuje się w produkcji betonu różnych klas, zapraw murarskich i tynkarskich oraz betonu komórkowego.

Z kolei cementy specjalne charakteryzują się różnymi dodatkowymi właściwościami. Wyróżnia się cementy specjalne o niskim cieple hydratacji, odporne na siarczanu, o niskiej zawartości tlenków alkaicznych oraz cementy łączące te właściwości w różnych konfiguracjach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz