Artykuł sponsorowany

Archeolog na budowie – kiedy jest niezbędny?

Archeolog na budowie – kiedy jest niezbędny?

Kiedy planujemy prowadzić prace budowlane na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków, przed uzyskaniem zgody na budowę konieczne może być zaangażowanie archeologa. Kiedy należy go wezwać? Na czym polega praca archeologa na budowie? Czym dokładnie się zajmuje? Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziecie w naszym artykule.

Kiedy na budowie musi być archeolog?

Jeśli nasza działka znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, to warunkiem otrzymania pozwolenia na budowę jest uzyskanie decyzji konserwatora zabytków na badania archeologiczne i zaangażowanie archeologa. Zdarza się także, że wymagania związane z obecnością archeologa na terenie budowy wynikają z planu warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Archeolog musi się pojawić na naszej działce także wtedy, kiedy podczas robót odkryjemy jakiś przedmiot lub obiekt, który może być zabytkiem. W takiej sytuacji mamy obowiązek zatrzymania prac i zawiadomienia odpowiednich organów, które zdecydują, czy na budowie jest niezbędny archeolog. Dobrym archeologiem specjalizującym się w obsłudze budowy dróg, a także dużych, jak i mniejszych  inwestycji jest Gojatel Pracownia Archeologiczna Bogdan Kitliński. To firma z wieloletnim doświadczeniem.

Na czym polegają badania archeologiczne?

Doświadczeni, sprawni archeolodzy zawsze po konsultacjach z inwestorem wybierają taki harmonogram i następstwo prac, aby inwestycja i badania nie kolidowały ze sobą. Często gdy harmonogram jest bardzo napięty, a inwestor nie posiada jeszcze uprawomocnionego pozwolenia na budowę, uzyskanie decyzji konserwatora na prowadzenie badań archeologicznych pozwala na rozpoczęcie prac ziemnych i tym samym przygotowanie wykopu pod inwestycję. Pamiętaj, że kiedy konserwator zabytków wymaga obecności archeologa na terenie budowy, musimy postępować zgodnie z jego wytycznymi. Problemy z tym związane możemy jednak zminimalizować, zatrudniając dobrego, sprawdzonego fachowca z wieloletnim stażem. Należy szanować dziedzictwo i skarby, jakie może kryć ziemia na działkach objętych ochroną, trzeba jednak przy tym działać tak, by nie utrudniać realizacji nowych inwestycji. Dobry archeolog doskonale to rozumie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz