Artykuł sponsorowany

Zasady używania rusztowania na budowie

Zasady używania rusztowania na budowie

Rusztowania są niezbędne na każdej budowie. Żeby prace na nich przebiegały bezpiecznie, trzeba spełnić kilka ważnych wymogów. Trzymanie się tych zasad uchroni nas przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Mówiąc ogólnie

Bezpieczeństwo na budowie jest bardzo ważne – pracownicy z tej branży od lat najczęściej ulegają nieszczęśliwym wypadkom. Żeby ich uniknąć, trzeba przestrzegać przepisów i trzymać się zaleceń producenta różnych używanych na budowie sprzętów. Tak jest też w przypadku rusztowań. Używając ich, powinniśmy postępować zgodnie z instrukcją. Rozstawiać rusztowanie mogą tylko osoby posiadające kwalifikacje do tego rodzaju czynności potwierdzone certyfikatami lub dyplomami. Wszystkie elementy rusztowania jego producent ma obowiązek poddawać badaniom na wytrzymałość, określonym przez przepisy. Jednak nawet kiedy rusztowanie jest w porządku, jeśli zostanie źle rozłożone, będzie stanowić zagrożenie. To dlatego to zadanie może wykonywać tylko osoba posiadająca specjalistyczne umiejętności.

Przekazanie rusztowania

Bardzo ważną procedurą jest przekazanie rusztowania. Może się ono odbyć tylko w szczegółowo określonych warunkach, po dokonaniu odbioru przez kierownika budowy. Odbiór rusztowania jest odnotowany w dzienniku budowy. Bardzo ważne, by znalazły się tam informacje o maksymalnym obciążeniu podestów, odporności uziomu, osobach, które będą używać rusztowania, jego przeznaczeniu, terminach przeglądów i wykonawcy montażu. Na rusztowaniu należy też umieścić tablicę, która będzie informować o dopuszczalnym obciążeniu całej konstrukcji.

Bezpieczna praca

Rusztowanie używane na budowie musi nam zapewnić stabilność i skuteczność konstrukcji. Powinno być dostosowane do charakteru wykonywanych prac. Do różnych zadań potrzebne są różne typy rusztowań. Istotna jest też możliwość bezpiecznego wejścia i zejścia z rusztowania. Niezbędna będzie poręcz ochronna i piony komunikacyjne. Odległość między nimi może wynosić maksymalnie 40 m. Właściwie ułożone rusztowanie powinno być postawione ze spadkiem, który umożliwi odpływ wody, ale nie będzie utrudniał pracy. Bardzo dobre rusztowania elewacyjne i jezdne oferuje firma Renova. Przedsiębiorstwo zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i wynajmem rusztowań do różnych prac. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na rusztowania fasadowe, ramowe, systemowe, które mogą liczyć nawet 30 m wysokości. To rusztowanie przeznaczone do tych prac budowlanych, które nie wymagają składowania materiałów budowlanych – materiał zużywa się przy nich na bieżąco. Doskonale sprawdzi się między innymi podczas malowania, fugowania, czyszczenia elewacji i prac konserwatorskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz