Materiał Partnera

Konstrukcja rusztowań aluminiowych i ich montaż

Konstrukcja rusztowań aluminiowych i ich montaż

Jednymi z najbardziej popularnych rusztowań są rusztowania aluminiowe. Ich konstrukcja składa się z modułów, które łączy się ze sobą. Takie rusztowania złożone są głównie z pomostów roboczych i aluminiowych ram pionowych, które łączy się ze sobą. Dzięki modułowej konstrukcji, rusztowania tego typu mogą mieć dowolną wysokość, jednakże nie zaleca się przekraczania tej, która jest podana przez producentów. Należy także wiedzieć, jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc montować takie konstrukcje.

Jak wygląda konstrukcja rusztowań aluminiowych?

Aluminiowe rusztowania charakteryzują się tym, że najczęściej posiadają one konstrukcję modułową, co sprawia, że dobieranie odpowiedniej liczby modułów umożliwia rozbudowywanie rusztowania. Oczywiście nie można dokładać modułów w nieskończoność. Producenci rusztowań na swoich produktach umieszczają informacje dotyczące maksymalnych wymiarów, jakie może osiągnąć rusztowanie aluminiowe.

Do montażu aluminiowych rusztowań, dostępnych np. w S.K.A.T. Rusztowania wykorzystuje się przede wszystkim dwa podstawowe elementy, którymi są gotowe aluminiowe ramy pionowe i pomosty robocze. Drugie z wymienionych elementów mogą być stworzone z rozmaitych materiałów, np. z drewna, wielowarstwowej płyty, czy kraty aluminiowej. Wykorzystanie któregoś z materiałów uzależnione jest od zastosowań i potrzeb.

Konstrukcja rusztowań aluminiowych łączona jest przy użyciu specjalnych połączeń zaciskowych. Dodatkowo wzmacnia się ją systemem stężeni i stabilizatorami. Osoby korzystające z takich rusztowań chronieni są ze wszystkich stron barierkami i burtami przypodłogowymi, które zazwyczaj wykonane są z drewna. Niewątpliwie zaletą rusztowań aluminiowych jest to, że umożliwiają one elastyczne ustawienie wysokości pomostu roboczego. Pozwala to na optymalne dopasowanie położenia pomostu do aktualnie przeprowadzanych prac.

W celu bezpiecznego poruszania się po rusztowaniu, a także dostaniu się na pomost roboczy standardowo używa się antypoślizgowych, profilowanych szczebli, które montuje się na pionowej ramie od wewnętrznej strony konstrukcji rusztowania. W sprzedaży dostępne są także inne rusztowania, które są bardziej zaawansowane. Takie modele posiadają własne schody wewnętrzne, które są wbudowane w konstrukcję. Takie rozwiązanie zwiększa poziom bezpieczeństwa rusztowania i jego funkcjonalność.

Kto może montować rusztowania aluminiowe?

Zarówno rusztowania aluminiowe, jak i inne typy rusztowań powinny być montowane przez specjalnie wyszkolone osoby, które posiadają uprawnienia dla montażystów rusztowań. Osoby chcące zajmować się montażem i demontażem rusztowań muszą ukończyć odpowiednie szkolenie oraz uzyskać pozytywny wynik na sprawdzianie końcowym. Zaliczenie egzaminu końcowego po odbyciu szkolenia umożliwia uzyskanie świadectwa oraz wpisu do książki operatora.

Od montażystów rusztowań wymaga się również posiadania aktualnych badań lekarskich o braku przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokościach. Ponadto osoba, która chce zajmować się montażem i demontażem rusztowań musi przejść instruktaż stanowiskowy dotyczący montażu lub demontażu konkretnych typów rusztowań. Poza tym do montażu rusztowań potrzebne są instrukcje dotyczące ich montażu wydawane przez producentów rusztowań.

Opracowanie:
Siemianowice Śląskie, Chemiczna 14
tel. 505 038 748
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz