Artykuł sponsorowany

Możliwości i zalety kolektorów słonecznych

Możliwości i zalety kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to urządzenia służące przetwarzaniu darmowej energii słonecznej w cieplną, którą można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania wnętrz, a nawet podgrzewania wody w basenie. Urządzenia te przeznaczone są do użytkowania przez cały rok i wbrew obiegowym opiniom doskonale sprawdzają się nawet w naszym klimacie.

Według prognoz naukowców, zasoby naturalne paliw kopalnych ulegną wyczerpaniu w ciągu najbliższych 150 lat. Z tego powodu ceny energii wciąż rosną i jest to trend nieodwracalny. Dlatego korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalną i coraz bardziej popularną alternatywą – przekonuje nasz rozmówca z firmy B. V. Serwis z siedzibą w Szczecinie.

Darmowe źródło energii cieplnej

Systemy kolektorów słonecznych są źródłem olbrzymich oszczędności, zwłaszcza w budynkach o znacznym zużyciu ciepłej wody, a więc w domach zamieszkiwanych przez duże rodziny, hotelach, pensjonatach i innych obiektach rekreacyjnych, a także w zakładach przemysłowych. Szacuje się, że korzystanie z kolektorów słonecznych pozwala obniżyć koszty przygotowania c.w.u. nawet o 90% w skali roku.

Kolektory słoneczne mogą też wspomagać ogrzewanie pomieszczeń. Podłączając kolektory płaskie do systemu centralnego ogrzewania domu całorocznego, możemy liczyć na oszczędności rzędu 40%. Większą wydajność wykazują tutaj rurowe kolektory próżniowe, które mogą przejąć funkcje kotła nawet w 80%.

Kiedy oszczędzamy na kolektorach słonecznych?

Największą sprawność kolektorów zauważymy oczywiście w sezonie letnim, gdy dni są najdłuższe, a zachmurzenie stosunkowo niewielkie. Nie oznacza to jednak, że system nie działa zimą. Również w słoneczne dni zimowe, kolektory będą wstępnie podgrzewać wodę, dzięki czemu uzyskanie jej optymalnej temperatury będzie wymagało zużycia mniejszej ilości energii konwencjonalnej.

Zalety inwestycji w system kolektorów słonecznych odczujemy nie tylko w formie  bieżących oszczędności na ogrzewaniu wody i pomieszczeń. Biorąc pod uwagę wspomniany wcześniej, nieuchronny i nieodwracalny wzrost cen prądu, gazu, oleju opałowego oraz węgla, montaż solarów znacznie podnosi atrakcyjność nieruchomości, a zatem również jej wartość w przypadku chęci sprzedaży domu.

Systemy kolektorów słonecznych są zatem ekologicznym źródłem darmowej energii do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a częściowo również wnętrz pomieszczeń. Ich rosnącą popularność należy tłumaczyć nie tylko oszczędnościami na rachunkach. Wiele osób, decydujących się na to rozwiązanie, ceni sobie większą niezależność od zewnętrznych dostawców energii, a także świadomość działania proekologicznego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz