Artykuł sponsorowany

Jak poprawić efektywność pracy Odnawialnych Źródeł Energii?

Jak poprawić efektywność pracy Odnawialnych Źródeł Energii?

Większość Odnawialnych Źródeł Energii wykorzystuje energię promieniowania słonecznego w sposób pośredni lub bezpośrednio, w związku z czym ich dostępność jest zmienna w czasie – uzależniona od pór dnia i roku oraz losowych wahań pogody. Jak więc poprawić efektywność systemów OZE? Między innymi poprzez stosowanie zaawansowanych technologicznie systemów sterowania ich pracą oraz magazynom energii.

 

Wpływ zmiany pogody na prace OZE

Nie da się ukryć, że produkcja energii, szczególnie w przypadku instalacji i farm fotowoltaicznych, jest w znacznym stopniu uzależniona od warunków pogodowych. Równie oczywisty jest fakt, że na pogodę nie mamy wpływu. Dlatego coraz większą rolę odgrywa oprogramowanie prognostyczne, które bazuje nie tylko na modelach numerycznych warunków wielkoskalowych, ale przede wszystkim pomiarach lokalnych. Dzięki temu możliwe jest prognozowanie produkcji energii oraz optymalizowanie wydajności systemów. Niezwykle istotne dla poprawy efektywności pracy są tutaj również systemy sterowania OZE oraz magazyny energii.

 

System zdalnego sterowania i monitoringu pracy OZE w czasie rzeczywistym

Z powodu silnego wpływu warunków pogodowych OZE dostarczają energię w sposób nieregularny. Niezbędne jest więc bieżące monitorowanie ich pracy w czasie rzeczywistym, w celu zapewnienia optymalnej wydajności. Jest to możliwe dzięki wspomnianemu już systemowi sterowania, np. ECO BOARD firmy SIMPLAR. Platforma umożliwia śledzenie statystyk pracy układu, integrację wielu źródeł energii oraz integrację z magazynami energii, stoi na straży wydajności, rejestruje oraz zabezpiecza kluczowe parametry elektryczne, a także kontroluje prawidłową pracę systemu. Urządzenie to umożliwia pełny monitoring każdego z parametrów produkcji energii elektrycznej oraz zdalne sterowanie farmą fotowoltaiczną – co sprawia, że pracuje ona z najwyższą efektywnością.

 

Rola magazynów energii w instalacjach OZE

Warto również wspomnieć nieco szerzej o istotnej roli magazynów energii. Nieregularne wahania poziomu energii mają wpływ na stabilne działanie systemu. Niezbędna jest więc zmiana charakteru pracy takich źródeł w obiekty, które dostarczą stabilną i wysokiej jakości energię. Jest to możliwe właśnie dzięki magazynom energii oraz ich integracji z systemem sterowania. Co więcej, w połączeniu z oprogramowaniem prognostycznym oraz systemem sterowania, magazyny energii zapewniają większą elastyczność sieci zasilającej, niwelują luki w dostawach prądu oraz poprawiają efektywność pracy Odnawialnych Źródeł Energii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz