Artykuł sponsorowany

Izolacja termiczna w chłodniach

Izolacja termiczna w chłodniach

Pojęcie izolacji termicznej zazwyczaj kojarzy nam się z ocieplaniem budynków lub rurociągów w celu uniknięcia strat energii cieplnej i ograniczenia ponoszonych w związku z tym kosztów. Izolacja pozwala też utrzymać niskie temperatury, dlatego ma powszechne zastosowanie w przemyśle chłodniczym.

Bezcenne niskie temperatury

Podobnie jak w warunkach mieszkalnych niezbędne jest utrzymanie temperatury, która zapewni komfort termiczny mieszkańcom, tak w niektórych procesach produkcyjnych czy w magazynowaniu żywności konieczne jest utrzymanie niskich temperatur. Generowanie ich jest możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, które wymagają zasilania elektrycznego. Urządzanie chłodni w nieizolowanym pomieszczeniu oznacza przenikanie ciepła z zewnątrz przez mało odporne ściany, a to jest równoznaczne z koniecznością większych nakładów energii na ciągłe schładzanie wnętrza. Zarówno w przypadku izolacji przed stratą ciepła, jak i przed nagrzaniem zachodzi taki sam proces wymiany energii termicznej przez ściany o nieodpowiednich parametrach przenikalności.
Rozwiązaniem problemu ogrzewania się pomieszczeń chłodniczych jest zastosowanie odpowiedniej izolacji, podobnie jak w przypadku ocieplania budynków mieszkalnych. Wykorzystanie do tego celu specjalnych płyt warstwowych pozwala na stworzenie warstwy ochronnej, zmieniając współczynnik przenikalności całej ściany i zapewniając skuteczniejszą ochronę wnętrza. Płyty takie produkowane między innymi przez firmę Kingspan Sp. z o.o. posiadają rdzeń z odpornej na przenikanie ciepła pianki IPN, a dostępność produktów w szerokim zakresie grubości pozwala na dopasowanie takich parametrów izolacji, które zagwarantują odpowiedni poziom temperatur w pomieszczeniu.

Walory płyt warstwowych z pianką IPN

Płyty warstwowe mają bardzo wiele zalet, z których najważniejszą jest oczywiście ich zdolność izolacyjna. Odporne na działanie niskich temperatur doskonale sprawdzają się w przedziale pomiędzy -40 i -60 stopni. Specjalny system montażu „na pióro” pozwala na uzyskanie maksymalnej szczelności połączeń, dzięki czemu nie wydostają się gazy ani para wodna, a pomieszczenie dodatkowo wyposażone w specjalne drzwi chłodnicze zachowuje stałe i niezmienne warunki. Szczególną cechą płyt dedykowanych chłodniom jest bardzo ścisły rdzeń, którego komórki pozbawione są pustek gazowych, jeszcze bardziej zwiększając właściwości izolacyjne.
Z powodu swojej trwałości i wszechstronności zastosowań płyty warstwowe mogą być montowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, gdzie doskonale znoszą wysokie temperatury i bezpośrednie działanie słońca. Idealnie sprawdzają się do izolowania ścian oraz dachów, a dzięki bogatej gamie akcesoriów mogą być szybko i bezproblemowo zamontowane na każdej konstrukcji. Wykorzystywane we wnętrzach chłodni spełniają normy higieniczne i nie mają wpływu na żywność. Neutralność poliuretanu dotyczy także czynników biologicznych, co chroni budynek przed rozwijaniem się pleśni i innych drobnoustrojów. Płyty są też niepalne i odporne na nasiąkanie wodą. Izolowanie budynków chłodni płytami warstwowymi pozwala zaoszczędzić sporo energii, zmniejszając koszty magazynowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz