Artykuł sponsorowany

Generalny wykonawca prac budowlanych dla sektora publicznego

Generalny wykonawca prac budowlanych dla sektora publicznego

Każdego roku samorządy terytorialne gmin i powiatów wydają kilka milionów złotych na modernizacje bądź budowę od podstaw budynków użyteczności publicznej. Właśnie do tego typu budynków możemy zaliczyć szpitale i przychodnie, które bardzo często wymagają generalnego remontu. Na szczęście na rynku budowlanym działają duże firmy obsługujące nie tylko klientów indywidualnych, ale właśnie sektor komercyjny oraz publiczny.

Przetarg na realizację remontu

Wszystkie remonty, modernizacje czy przebudowy budynków użyteczności publicznej muszą spełniać odpowiednie normy. Jedną z nich jest sam wybór firmy wykonawczej – przedsiębiorstwa budowlanego dla klientów komercyjnych i sektora publicznego. Wykonawca wybierany jest poprzez przetarg, który ma wyłonić najlepszą ofertę na wykonanie pracy. Samo uzyskanie zlecenia publicznego odbywa się na drodze spełnienia przez zgłaszającego się wykonawcę wszystkich uwarunkowań określonych w przedmiocie zamówienia. Przy ocenie danej oferty wykonawstwa duże znaczenie ma ocena kosztorysu wszelkich prac. Rzadko dochodzi do konkursów, w których jasno nie zostały sprecyzowane warunki budowlane wymagane do podpisania umowy, a co za tym idzie, wykonawca nie posiada umocowań prawnych do dowolnej interpretacji tychże warunków. Najbardziej restrykcyjne podłoża przedmiotu zamówienia związane są z modernizacją placówek medycznych oraz innych obiektów sanitarnych. Warto wiedzieć, że szansę na uzyskanie zleceń publicznych takiego rodzaju mają tylko firmy z wieloletnim doświadczeniem budowlanym, obsługujące zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Taką firmą jest  JTB Sp. z o.o. z Szymbarku.

Odpowiedzialność generalnego wykonawcy

W przypadku przetargów budowlanych na rzecz sektora publicznego warto wiedzieć, że to właśnie podmioty zlecające posiadają uprawienia do wystawienia stosowanej dokumentacji poświadczającej prawidłowość przeprowadzonych prac budowlanych (przy odbiorze budynku dokładnie sprawdzony jest wykaz prac, zarówno pod kątem spełnienia uwarunkowań umowy, jak i prawidłowości przeprowadzonej sztuki budowlanej). Wykaz prac modernizacyjnych czy remontowych musi zawierać nie tylko działania dotyczące generalnego wykonawcy, ale również wszystkich podwykonawców. To właśnie generalny wykonawca odpowiada za efekt końcowy robót budowlanych. Musi on, zatem stale współpracować ze zleceniodawcami, utrzymując wszystkie terminy umowy. Do zadań w procesie inwestycyjnym przeprowadzonym w systemie generalnego wykonawstwa należą między innymi:

  • analiza dokumentacji projektowej – zastosowanie rozwiązań alternatywnych przy zachowaniu najwyżej jakości,
  • kierowanie specjalistycznym zespołem podwykonawców i dostawców, a także koordynacja procesu budowy przez doświadczony zespół,
  • monitorowanie i raportowanie postępów budowy, a także współpraca z innymi firmami pracującymi nad projektem,
  • spełnienie wszystkich oczekiwań podmiotu zlecającego i uwarunkowań zawartych w przedmiocie przetargu.

Modernizacje i remonty szpitali oraz przychodni

Najważniejsze dla dyrektorów szpitali, samorządów terytorialnych oraz Ministerstwa Zdrowia, jest przeprowadzenie remontu placówek opieki zdrowotnej wedle określonych norm. Wszystkie modernizacje budowlane, projekty budowlane i prace muszą być ściśle dostosowane do funkcjonowania danej placówki. Jeśli zamknięty na czas remontu został dany oddział, musi on być oddany do użytku w terminie wskazanym w umowie – specyfikacja funkcjonowania szpitala polega na precyzyjnym zaplanowaniu harmonogramu świadczenia opieki zdrowotnej. Wymagań związanych z remontami placówek sektora publicznego jest znacznie więcej, a są w stanie im sprostać tylko najlepsze firmy budowlane. Firmy remontowe muszą przestrzegać między innymi normy montażu instalacji elektrycznych w szpitalach (PN-HD 60364-7-710), warunków prawidłowego oświetlenia pomieszczeń, unormowań związanych z odpowiednio rozmieszczonymi szybami wentylacyjnymi, rozmieszczeniem dróg ewakuacyjnych, czy norm związanych z instalacją i montażem wszystkich urządzeń sanitarnych. Uwarunkowań, które musi spełnić generalny wykonawca, jest naprawdę bardzo dużo!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz