Artykuł sponsorowany

Zwrot podatku za pracę za granicą

Zwrot podatku za pracę za granicą

Przepisy podatkowe na całym świecie są bardzo zbliżone, a za pracę za granicą należy nam się zwrot podatku. Komu on przysługuje, jak obliczyć jego wysokość i uzyskać zwrot? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania.

Jeśli legalnie pracowałeś za granicą – należy ci się zwrot

Na całym świecie obowiązują podobne przepisy podatkowe – każdemu pracownikowi potrąca się część wynagrodzenia, która stanowi zaliczkę na podatek dochodowy. Dokładną wysokość podatku dochodowego oblicza się dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Nadpłaconą kwotę zwraca podatnikowi Urząd Skarbowy, choć czasami dzieje się też tak, że zaliczka była niewystarczająca i trzeba pewną sumę dopłacić. Warto jest starać się o zwrot podatku za pracę za granicą, ponieważ bardzo często chodzi o duże sumy pieniędzy.

Musisz udokumentować opłacanie podatku za granicą

Jeśli chcesz otrzymać zwrot, musisz przedstawić dokumentację potwierdzającą odprowadzanie podatku od dochodów. Do dokumentacji, którą możemy wykorzystać w tym celu należy druk z lokalnego fiskusa lub zaświadczenie od pracodawcy w postaci tzw. karty podatkowej. W celu uzyskania zwrotu warto skorzystać z usług profesjonalistów, jak. np. kancelaria podatkowa Focus z Bytomia, dzięki którym będziemy mieli pewność, że cała procedura przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Uzyskanie zwrotu

Jeśli posiadamy wszelkie dokumenty poświadczające opłacanie podatku za granicą, możemy przystąpić do obliczenia wysokości należnego nam zwrotu. W tym celu warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie lub udać się do biura rachunkowego. Dokumentację wraz z wnioskiem o zwrot należy złożyć w Urzędzie Skarbowym, wypłaty pieniędzy można spodziewać się już po 2 tygodniach.

Pamiętajmy jednak o terminach, w każdym kraju rok podatkowy liczony jest w inny sposób, nie zawsze jest to przedział od 1 stycznia do 31 grudnia. Istotna jest również informacja, że o zwrot podatku za pracę za granicą można ubiegać się nawet do kilku lat wstecz, np. za pracę w Niemczech – 2 lata wstecz, w Irlandii i USA – 3 lata wstecz, a w Wielkiej Brytanii i Holandii nawet do 5 lat.

Jeśli posiada się odpowiednią dokumentacją, nie powinno być żadnego problemu z uzyskaniem nadpłaconej kwoty podatku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz