Artykuł sponsorowany

Jak wygląda jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Jak wygląda jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Jeździmy samochodem nie zastanawiając się, jaki jest mechanizm jego działania. Dopiero usterki przypominają nam o konieczności dbania o pojazd. Jednym z problemów, które mogą nam spędzać sen z powiek, jest uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów. W Polsce coraz częściej można spotkać na drogach samochody wyposażone w ten element. Póki co, nie są one bezawaryjne, dlatego warto profilaktycznie dowiedzieć się jak wygląda ich naprawa.

Czym się charakteryzuje automatyczna skrzynia biegów?

Nie jest ona kwestią mody, tylko funkcjonalności oraz wielu innych zalet. Współczesne automatyczne skrzynie biegów różnią się znacząco od tych produkowanych kilkanaście lat temu. Teraz są to urządzenia wysokiej jakości, zapewniające kierowcy prawdziwy komfort w czasie jazdy. 

Kolejnym atrybutem automatycznych skrzyń biegów jest prędkość i płynność przełożeń oraz możliwość osiągnięcia o wiele większej sprawności, niż w przypadku manualnej skrzyni biegów. Ponadto „automaty” sprawiają, że jazda jest komfortowa, a jej płynność pozwala na sen dziecka albo picie napoju, bez niekorzystnych sytuacji w postaci wylania na siebie lub tapicerkę zawartości kubka. 

Samochody z automatyczną skrzynią biegów są idealnym rozwiązaniem w korku. Trzeba tylko włączyć prawidłową opcję na pulpicie i z odpowiednią siłą naciskać albo odpuszczać hamulec. 

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów jest najbardziej złożonym podzespołem pojazdu – przeważnie zawiera 1/3 jego wartości. Dlatego nie należy się dziwić, że koszty jej naprawy mogą być wysokie. Należy pamiętać, że oszczędność na naprawie to bardzo ryzykowna sprawa. Najlepiej poszukać doświadczonego profesjonalisty, który przed wyceną wykona diagnostykę pojazdu.

W samochodzie z automatyczną skrzynią biegów przeprowadza się prace regeneracyjne. Polegają one na analizie, które części uległy awarii. Aby przegląd był prawidłowy, należy poddać dokładnym oględzinom podzespoły oraz określić ich stopień zużycia. Dalsze działania polegają na wymianie zniszczonych komponentów. Później składa się skrzynię, instaluje ją w aucie oraz zalewa olejem.

Aby samochód z automatyczną skrzynią długo nam służył bezawaryjnie, należy pamiętać o serwisie skrzyni - wymianie oleju w skrzyni i filtra. Normy podaje się w kilometrach, w zależności od rodzaju skrzyni, np. co 60-90 tys. kilometrów.

Niektóre osoby, kierując się oszczędnością, sprowadzają z zagranicy zastępczą skrzynię  zagranicy, co nie należy do korzystnych opcji, ponieważ często są one w złym stanie, a tymczasem samo sprowadzanie ich wymaga solidnych nakładów finansowych. Najlepszym rozwiązaniem jest serwisowanie samochodu u profesjonalisty, takiego jak Findysz Władysław, mgr inż. Zakład elektromechaniki samochodowej, z siedzibą w Krośnie, gdzie fachowcy od lat zajmują się automatycznymi skrzyniami biegów. 

Warto mieć świadomość, że w automatach zazwyczaj ulegają uszkodzeniu elektrozawory hydrauliczne. Ich awaria jest efektem zbyt rzadkiej wymiany oleju, dlatego trzeba o niej pamiętać, mając na uwadze cele profilaktyczne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz