Materiał Partnera

Znacznie badania skóry przed i po wakacjach

Znacznie badania skóry przed i po wakacjach

Lato to okres, w którym eksponujemy swoje ciało na działanie promieni słonecznych. Niestety może to niekorzystnie wpływać na niektóre zmiany skórne. Wobec tego, należy dobrze się im przyjrzeć zarówno przed jak i po wakacjach. Jest to konieczne w celu zauważenia zmian w ich wyglądzie i szybkiej reakcji w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Warto zatem poddać się w tym okresie badaniu skóry. Dlaczego jest to takie istotne?

Badanie przed wakacjami

Przed wkroczeniem w pełni w sezon letniego opalania, należy dokładnie przyjrzeć się swojej skórze i zwrócić szczególną uwagę na występujące na niej różne zmiany, przede wszystkim w postaci pieprzyków. Ich kształt może bowiem sugerować wizytę u dermatologa a wystawianie na promieniowanie słoneczne zaszkodzić zdrowiu. Dermatolog oceni, czy dana zmiana jest groźna i czy wymaga usunięcia. Jeśli nie, wówczas zaleci mądre opalanie, a więc stosowanie kremów z filtrami i unikanie dłuższego poddawania zmian na działanie promieniowania słonecznego. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z niepokojącymi zmianami skórnymi konieczne jest badanie lekarskie.

Badanie po wakacjach

Oczywiście najgroźniejszą diagnozą związaną ze zmianami skórnymi jest czerniak. Jednak jego wczesne wykrycie umożliwia zahamowanie rozwoju stanu chorobowego i całkowite wyleczenie pacjenta. Ważne jest w tym przede wszystkim badanie zmian skórnych. Pomimo wnikliwych obserwacji często nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić ich struktury po czasie wakacyjnym, dlatego konieczne jest poddanie się badaniu dermatologicznemu. Wprawne oko specjalisty pozwala na szybkie wykrycie nawet trudno widocznych zmian. W tym celu stosuje on tak zwany dermatoskop, który powiększa nawet dwunastokrotnie, dając przy tym odpowiednie oświetlenie badanego miejsca. Badanie skóry po wakacjach ma szczególne znaczenie, gdyż promieniowanie słoneczne przyczynia się do niebezpiecznych podrażnień skórnych.

Techniki badania

Oprócz wspomnianej już wcześniej techniki badania zmian skórnych za pomocą dermatoskopu, wykorzystuje się także badane videoskopem. Ta nowoczesna metoda pozwala na automatyczne określenie cech złośliwości danej zmiany. Oba badanie mają charakter nieinwazyjny i pozwalają odróżnić zmiany łagodne od tych  zagrażających zdrowiu. Przy czym videoskopię wykonuje się w szczególnych przypadkach, zwłaszcza jest to badanie, któremu powinny poddać się osoby posiadające jasną karnację.

Badanie skóry i występujących na niej zmian w okresie przed i po wakacjach ma szczególnie znaczenie w profilaktyce czerniaka. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej oferuje możliwość wizyt dermatologicznych, podczas których można liczyć na specjalistyczne badania stanu zdrowia skóry i wykrycia niepokojących objawów.
Opracowanie:
Batowice, Karola Wojtyły 10
tel. 12 285 94 17
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz