Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto regularnie poddawać się badaniom?

Dlaczego warto regularnie poddawać się badaniom?

Jako rodzice, szczególnie małego dziecka, dokładnie pamiętamy, kiedy i jakim badaniom należy poddać dziecko. Zapisujemy daty każdej kontroli, bilansu czy szczepienia. Jednak już o siebie samych nie dbamy tak bardzo, jak o nasze pociechy. A warto badać się regularnie.


Inwestycja w przyszłość

Inwestowanie ma do siebie to, że z czasem zyskujemy. Przelewając pieniądze na lokatę bankową wkładamy określoną kwotę, a po pewnym czasie dostajemy więcej. Tak samo jest ze zdrowiem. Wystarczy na początek włożyć trochę wysiłku, żeby później zyskać. W tym przypadku – dobre samopoczucie.


Sekret długowieczności tkwi w codziennej trosce. Jeśli będziemy o siebie dbać regularnie, nie będziemy musieli później martwić się tym, że nagle coś się zepsuło. To tak, jak w przypadku samochodów: gdy nagle słyszymy, że coś piszczy, od razu udajemy się do warsztatu, żeby sprawdzić co to. Czasem wystarczy nasmarować daną część lub wymienić uszczelkę lub nakrętkę i problem znika. Jeśli go zignorujemy, konieczna będzie większa naprawa, dłuższa i – co gorsza – bardziej kosztowna. Jeśli teraz zrobimy badania i wyniki będą prawidłowe, będziemy mieć pewność, że to, co robiliśmy do tej pory, jest skuteczne. Jeśliby zaś okazało się, że np. nasz cholesterol jest zbyt wysoki, wystarczy zmiana diety.


Ignorowanie nieprawidłowych wyników może natomiast skończyć się tym, że nie tylko sposób odżywiania będzie wymagał modyfikacji, ale też że w naszym jadłospisie pojawią się leki. Wiele chorób we wczesnym stadium jest bardzo proste do wyleczenia i, co ważniejsze, można je całkowicie wyeliminować. Zwlekanie może natomiast tylko sprzyjać rozwojowi choroby i pogarszać nasze samopoczucie. Oznacza to też bardziej skomplikowaną terapię, która pochłonie nasz czas i pieniądze, a może też wiązać się z koniecznością zabiegu chirurgicznego oraz długą rekonwalescencją.


Gdzie wykonać badania profilaktyczne?

Rozwiązaniem, jak już wspomnieliśmy, są badania profilaktyczne. Można je wykonać w każdej placówce medycznej – zarówno państwowej, jak i prywatnej. W przypadku tej drugiej wystarczy zapłacić odpowiednią kwotę i przyjść danego dnia np. na pobranie krwi. Ta prosta procedura nie zajmuje wiele czasu i, co ważniejsze, nie jest też dużym nadwyrężeniem portfela. Jeśli zaś korzystamy z opieki państwowej służby zdrowia, wtedy konieczne jest skierowanie od internisty. Żaden lekarz nie może odmówić nam wystawienia skierowania na rutynowe badania kontrolne.


Dobrą okazją do sprawdzenia swojego stanu zdrowia jest wizyta u lekarza medycyny pracy. Gdy zostajemy zatrudnieni przez nowego pracodawcę, naszym obowiązkiem jest dostarczenie kompletu badań, które potwierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania przez nas określonych obowiązków. Bardzo często firmy posiadają umowy z poszczególnymi placówkami. Jedną z nich jest Poradnia Medycyny Pracy z Poznania.


Swoje usługi kierują oni jednak nie tylko do przyszłych pracowników, lecz również do każdego indywidualnego pacjenta, który potrzebuje zaświadczeń lekarskich o swoim stanie zdrowia lub po prostu chciałby skontrolować swój organizm. Tego typu przychodnie są w stanie jednego dnia przeprowadzić wszystkie niezbędne badania bez długiego oczekiwania w kolejkach, co znacznie ułatwia organizację swojego czasu. Co więcej, po otrzymaniu pozytywnych wyników dostajemy informację zwrotną, po jakim czasie warto powtórzyć badania i potwierdzić swój niezmienny stan. Lekarze bardzo często powtarzają, że dobre wyniki pozwalają oswoić się nam z białymi kitlami, a tym samym rozwiewają obawy przed złymi wiadomościami. Jak więc widać warto czasem poświęcić kilka godzin, aby mieć pewność, że jest się zdrowym. Dobry humor również poprawia wyniki – we wszystkim.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz