Artykuł sponsorowany

Znaczenie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym

Znaczenie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym

Dbanie o stan własnych zębów to nie tylko przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, ale także regularne wykonywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologii zachowawczej. Dlaczego ten element jest tak bardzo ważny oraz jak często każdy z nas powinien odwiedzać swojego stomatologa, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak często należy wykonywać wizyty kontrolne u dentysty

Od tego jak często wykonujemy wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym zależy to, jak bardzo możemy być pewni dobrego stanu zdrowia naszych zębów. Nawet jeśli w naszych zębach nie zdołały jeszcze powstać żadne ubytki, nie znaczy to, że możemy być w 100 proc. pewni, że nie zaczęły się na nich już rozwijać bakterie próchnicowe. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Gabinetu Stomatologicznego Dental Studio w Otwocku: Każdy pacjent powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykonania kontroli stanu swojego uzębienia co najmniej dwa razy w roku oraz zawsze kiedy coś go zaniepokoi. Generalnie regularność wizyt kontrolnych u stomatologa jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób jamy ustnej, dlatego powinniśmy przykładać dużo uwagi do tego, żeby nie przegapić żadnych terminów.

Przebieg wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym

Przebieg wizyty kontrolnej w gabinecie zależy oczywiście od stanu naszych zębów. Pamiętajmy że choroba próchnicowa może się rozwijać w różnym tempie. Najczęściej, jeżeli zachowamy półroczne odstępy pomiędzy kolejnymi odwiedzinami stomatologa, wizyta ogranicza się do dokładnego obejrzenia zębów oraz do wykonania niezbędnych zabiegów profilaktycznych (m.in. usuwanie kamienia i płytki nazębnej, fluoryzacja czy lakierowanie zębów).

Inaczej sprawa wygląda, jeśli na naszych zębach przeprowadzający badanie dentysta zauważy już jakieś zalążki próchnicy. Jeżeli występują one jedynie w postaci drobnych przebarwień na zębie, wystarczy tylko dokładnie go oczyścić oraz dodatkowo zabezpieczyć za pomocą preparatu z fluorem. Jeśli jednak próchnica zdołała już się przedrzeć przez szkliwo i zaczęła atakować zębinę, powodując powstanie ubytku, wtedy niestety trzeba już wykonać borowanie oraz wypełnić dziurę plombą.

Jeżeli w porę się tego nie zrobi, próchnica w końcu przedrze się także przez zębinę i dotrze do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Wtedy jednak pacjenci odczuwają już bardzo silny ból i nie zgłaszają się do gabinetu w celu wykonania badania kontrolnego, ale aby zlikwidować źródło bólu. W takich przypadkach konieczne jest już niestety przeprowadzenie dużo bardziej skomplikowanego oraz długotrwałego leczenia kanałowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz