Artykuł sponsorowany

Zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową? Dowiedz się, co dalej.

Zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową? Dowiedz się, co dalej.

Szacuje się, że nawet u 10% zdrowych kobiet, które zdecydują się na urodzenie dziecka, wystąpi cukrzyca ciążowa. Wiele z nich słysząc potwierdzoną już diagnozę nie do końca zdaje sobie sprawę, z czym to się wiąże. Przyczyny wystąpienia cukrzycy w czasie ciąży, nie są jednoznacznie zbadane przez naukowców. Czym jest, jak się ją wykrywa i leczy?

Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciążowa to taka, która po raz pierwszy ujawniła się w czasie ciąży. Natomiast pojęcie „cukrzycy w ciąży” odnosi się do kobiet, które do tej pory żyły z tą chorobą niezależnie od swojego odmiennego stanu. U wielu przyszłych mam cukrzyca ciążowa przebiega w sposób nie dający żadnych objawów. Na zachorowanie znacznie bardziej narażone są kobiety:

  • otyłe lub ze znaczną nadwagą
  • które ukończyły 35 rok lub późniejszy i zdecydowały się na potomstwo
  • borykające się z problemem nadciśnienia tętniczego
  •  które doświadczyły cukrzycy ciążowej w poprzedniej ciąży
  •  u których w rodzinie występuje cukrzyca

Cukrzyca ciążowa związana jest z nietolerancją węglowodanów u kobiet, które nie miały z tym problemów przed zajściem w ciążę, a ich poziom glukozy we krwi był prawidłowy.  Ma to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje samoistnie po porodzie. Głównym zagrożeniem związanym z tą chorobą jest makrosomia płodu, która może bardzo skomplikować poród.

Wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne

Już na wczesnym etapie ciąży ( około 10 tygodnia) pacjentki zobowiązane są do oznaczenia poziomu glukozy we krwi. Prawidłowa glikemia na czczo wynosi u ciężarnych 60-95 mg/dl. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, kobieta zostanie skierowana na badanie doustnego obciążenia glukozą (OGTT) pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeżeli wynik będzie różnił się od wzorcowego, lekarz skieruje pacjentkę na OGTT od razu. Od prawidłowości wyniku tego badania będzie zależała dalsza diagnostyka oraz wprowadzone leczenie.

Leczenie

U znacznej większości kobiet wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Specjalna dieta powinna być dobrana przez dietetyka lub diabetologa. Świetną specjalistką w swojej dziedzinie jest dr. n. med. Joanna Sawer- Szewczyk, która swój prywatny gabinet lekarski prowadzi w Łęczycy oraz Kutnie. Pod opieką diabetologa powinny znaleźć się także te pacjentki, u których leczenie cukrzycy ciążowej będzie wiązało się z codziennym podawaniem insuliny. Wdrożone leczenie zależne jest od wyników pomiarów stężenia glukozy we krwi ciężarnej. Ustalane jest przez lekarza prowadzącego ciążę pacjentki w porozumieniu z lekarzem diabetologiem.

 

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz