Artykuł sponsorowany

Zastosowanie druku wielkoformatowego

Zastosowanie druku wielkoformatowego

Nowoczesne usługi drukarskie obejmują nie tylko powielanie codziennej prasy czy etykiet na potrzeby producentów różnych artykułów. Rozwój technologii stworzył znacznie większe możliwości zarówno w osiąganiu wysokiej jakości odtwarzanych obrazów, jak i wytrzymałości wydruku. Jedną z nich są wydruki wielkoformatowe. Dowiedz się czym są, jak powstają i gdzie znajdują zastosowanie.

Drukowanie w nowym wymiarze

Wynalezienie druku dokonało prawdziwej rewolucji w dziedzinie przekazu informacji. Jednak jak w każdej dziedzinie działalności, również w drukarstwie nastąpił intensywny rozwój technologiczny, który znacznie rozszerzył możliwości firm poligraficznych. Współczesna drukarnia to już zupełnie inny zakład niż ten sprzed pół wieku, a już z pewnością nie przypomina warsztatu Guttenberga. Dziś drukowanie weszło w inną, elektroniczną fazę, ale też nabrało kolorów i rozmiarów. Na długiej liście oferowanych usług znalazł się między innymi druk wielkoformatowy, w którym specjalizuje się przedsiębiorstwo Pol-Druk z Bielska-Białej. Jest to produkowanie na specjalnych maszynach poligraficznych obrazów i napisów w dużym formacie, który nie jest możliwy do uzyskania tradycyjnymi technikami. Wydruki tego typu – szczególnie te naprawdę imponujące wielkością ­– często powstają w specjalnych pasach, albo prostokątach, które później są składane w całość. Tą metodą produkuje się między innymi plansze naklejane na tablice billboardów.

Druk wielkoformatowy w reklamie

Zastosowanie druku wielkoformatowego jest obecnie bardzo szerokie. Głównym odbiorcą takich materiałów są agencje reklamowe i firmy, które prowadzą własne kampanie lub chcą zaznaczyć swoją obecność. Na ścianach budynków czy specjalnych konstrukcjach można zobaczyć dziesiątki wydruków, które wciąż rosną prześcigając konkurencję. Dzięki nowoczesnym maszynom i technologii cyfrowego wydruku praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. Potwierdzeniem są gigantyczne reklamy w formacie XXL, które niekiedy opinają całe budynki. Ich zaletą jest doskonała widoczność nawet z dużych odległości, zwłaszcza jeśli są umieszczane na wysokich słupach czy nad przejściami dla pieszych.  Wydruki wielkoformatowe powstają też w znacznie wyższej jakości. Nośnikiem są trwałe podłoża winylowe czy specjalne siatki. Wykorzystanie technik komputerowych pozwala odtwarzać nawet bardzo skomplikowane obrazy. Dzięki trwałym farbom przez wiele miesięcy mogą one być eksponowane na powietrzu i nie ulegną zniszczeniu.

Przykłady zastosowania druku wielkoformatowego

Branża reklamowa to główny, choć nie jedyny odbiorca wydruków wielkoformatowych. Wśród materiałów drukowanych w formacie XXL wykorzystuje się między innymi:

  • wydruki na banery, billboardy, tablice reklamowe, plakaty, potykacze, roll-up’y, kasetony itp.
  • dokumentację techniczną maszyn i urządzeń,
  • rysunki i schematy instalacji elektrycznych, gazowych, wodociągowych itp.,
  • plany architektoniczne i projekty,
  • fototapety i tapety 3D,
  • reprodukcje i obrazy cyfrowe do dekoracji wnętrz,
  • tła fotograficzne,
  • elementy scenografii teatralnych i filmowych.

Różnorodność materiałów drukowanych w wielkim formacie wymaga też stosowania rozmaitych materiałów i technik drukarskich. Zależnie od potrzeb i przeznaczenia wykonuje się wydruki atramentowe (projekty i rysunki techniczne), solwentowe (często dodatkowo laminowane) oraz lateksowe.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz