Artykuł sponsorowany

Zastosowanie betonu architektonicznego

Zastosowanie betonu architektonicznego

Wraz z nastaniem mody na industrialne wnętrza wzrosła popularność betonu architektonicznego. Znajduje on zastosowanie niemal we wszystkich pomieszczeniach — salonach, sypialniach, gabinetach czy łazienkach. Wprowadza chłodny, nieco surowy klimat, kojarząc się ze stylem poprzemysłowym. Poznaj charakterystykę i zastosowania betonu architektonicznego.

Beton architektoniczny jest wykorzystywany przy wielu pracach wykończeniowych i dekoratorskich. Po to rozwiązanie chętnie sięgają projektanci wnętrz, którzy łączą surowy materiał z ciepłym drewnem i szkłem. Takie zestawienie idealnie wpisuje się w założenia minimalistycznych aranżacji, zarówno w domu, jak również w miejscu pracy. Beton Cemix można wykorzystać także na zewnątrz – jako element elewacji, tarasu lub ogrodzenia.

Charakterystyka betonu architektonicznego

Beton architektoniczny można pozyskać, korzystając z różnych receptur. Jego parametry techniczne oraz struktura (gładka lub chropowata) zależą od proporcji, w jakiej zostały połączone składniki. Receptura wraz ze sposobem produkcji oraz transportu mają wpływ na ostateczny wygląd betonu architektonicznego.  Inwestorom zazwyczaj zależy na uzyskaniu naturalnego efektu, stąd przebarwienia, niejednolita faktura, różne odcienie, przesmużenia. Niekiedy widoczne są nawet włókna szklane. To także celowy zabieg.

Beton architektoniczny w domu i na zewnątrz 

W domach lub biurach beton architektoniczny najczęściej można spotkać na ścianach lub posadzkach. To zabieg, który jest również praktyczny — beton dobrze izoluje i wycisza hałasy. Niekiedy zastępuje farbę lub tapetę, innym razem jest tylko detalem ozdobnym. Do jego zalet należy również neutralny odcień — szarości świetnie wyglądają ze wszystkimi kolorami, dlatego często są elementem bazowym. Beton to dobry wybór do małych pomieszczeń, lecz spektakularnie wygląda w większych, otwartych i jasnych przestrzeniach. Ze względu na swoje właściwości (odporność na wilgoć) sprawdzi się nawet w kuchni lub łazience.

Beton architektoniczny sprawdzi się:

  • na ścianach, posadzkach, elewacjach, ogrodzeniach oraz jako obudowa kominków,
  • do produkcji mebli, donic i elementów małej architektury, stołów, ławek, nawierzchni tarasów, balkonów i ogrodów,
  • do łazienek, kuchni, gabinetów, salonów, sypialni, biur, sal konferencyjnych, restauracji.

Zastosowanie betonu architektonicznego w powyższych projektach jest uzasadnione nie tylko ze względów estetycznych, ale też wytrzymałościowych. Tam, gdzie występują spore obciążenia lub ekspozycja na słońce, liczy się solidność i niezmienność parametrów oraz kolorów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz