Artykuł sponsorowany

Zastosowane lasera liniowego

Zastosowane lasera liniowego

Lasery liniowe, nazywane też laserami krzyżowymi (ze względu na emisję wiązek światła przecinających się pod kątem prostym), zastąpiły w większości zastosowań tradycyjne poziomice z libellami. Są o wiele dokładniejsze, szczególnie przy wyznaczaniu linii poziomych i pionowych na dłuższych odcinkach. Współcześnie trudno wyobrazić sobie bez nich prowadzenie prac budowlanych czy wykończeniowych. W tekście omawiamy najpopularniejsze zastosowania i sposób użycia laserów krzyżowych.  

Laser krzyżowy nie jest urządzeniem specjalnie skomplikowanym w budowie, a przy tym bardzo łatwym w obsłudze, lecz – w przypadku modeli o dużym zasięgu i precyzji pomiaru – relatywnie drogim. Możliwość wypożyczenia lasera krzyżowego jest bardzo korzystną opcją, gdy potrzebujemy narzędzia natychmiast. Do wykonania prac, które nie mają charakteru cyklicznego i nie są rozciągnięte w czasie, zakup profesjonalnego lasera może nie mieć uzasadnienia ekonomicznego. 

Jak działa laser krzyżowy? 

Laser krzyżowy emituje dwie lub więcej wiązek światła, które padając na płaszczyznę tworzą linie przecinające się pod kątem prostym. Dzięki temu przy użyciu lasera można szybko i łatwo wyznaczyć nie tylko poziom i pion, ale także kąt prosty. 

Lasery krzyżowe wyposażone są w wahadłowy mechanizm samopoziomowania, który pozwala na szybkie ustawienie linii poziomej i pionowej po ustawieniu urządzenia na w miarę równej powierzchni. Zakres kompensacji ustawienia (samoniwelacji) wynosi zazwyczaj około 4°. Dzięki temu można uniknąć mozolnego i czasochłonnego ustawiania urządzenia. W przypadku dużych nierówności można użyć statywu lub tyczki, które efektywnie ułatwiają poziomowanie: pozwalają unieść laser na odpowiednią wysokość i zablokować w wybranej pozycji. Wszystkie profesjonalne lasery krzyżowe mają też możliwość blokady wahadła, co zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniami w transporcie, ale także pozwala ustawiać krzyż świetlny pod dowolnym kątem.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lasera? 

Oprócz wspomnianej już blokady mechanizmu samopoziomującego, trzy najważniejsze parametry lasera krzyżowego to: 

  • zasięg – podstawowy parametr, który waha się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu metrów (zasięg zwiększa się przy zastosowaniu odbiornika), 
  • dokładność – profesjonalne urządzenia odchylają wiązki światła w granicach zaledwie 2-3 mm na długości 10 m, 
  • czas pracy – dobrej klasy urządzenie powinno odznaczać się czasem pracy wynoszącym przynajmniej kilka godzin na jednym ładowaniu i przy pełnym obciążeniu. 
Doradca z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent zwraca uwagę na znaczenie koloru światła laserowego: – Dostępne są lasery o czerwonej i zielonej wiązce światła. Są to urządzenia o porównywalnych parametrach, jeżeli chodzi o zasięg i precyzję poziomowania, natomiast różnią się nieco widocznością. Jeżeli przewidujemy wykonywanie prac przy dobrym oświetleniu, w pomieszczeniach z dostępem światła słonecznego, to w takich warunkach lepiej widoczna będzie wiązka zielonego światła.   

Dodatkowymi parametrami i możliwościami laserów krzyżowych, na które warto zwrócić uwagę jest wyświetlanie większej liczby linii oraz działanie w zakresie 360°. Ta druga właściwość bardzo przydaje się przy stawianiu pełnych ścianek działowych czy wyznaczaniu poziomu na wszystkich ścianach pomieszczenia jednocześnie. 

Warto też zwrócić uwagę na obecność w zestawie dodatkowych uchwytów (np. bardzo przydatnego uchwytu magnetycznego) oraz płytek celowniczych, które poprawiają komfort i zwiększają tempo pracy. 

W jakich warunkach laser krzyżowy jest najbardziej przydatny? 

Lasery krzyżowe są urządzeniami o nieocenionej wprost przydatności w przypadku wykonywania takich prac jak: 

  • wykonywanie zabudów i sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych – przy tego typu pracach zastąpienie tradycyjnej poziomicy laserem krzyżowym skraca kilkukrotnie czas pracy i czyni ją nieporównywalnie dokładniejszą, 
  • ustawianie w pionie i poziomie – lasery krzyżowe są niezastąpione przy ustawianiu w pionie i poziomie profili, rur, przewodów, gniazd elektrycznych, kaloryferów, montażu półek i mebli oraz elementów dekoracyjnych mocowanych na ścianach i sufitach, 
  • instalacja stolarki – wstawianie okien i drzwi można wykonać przy użyciu tradycyjnej poziomicy, ale znacznie prościej jest ustawiać je do linii świetlnej, 
  • układanie glazury i terakoty – do tego celu najlepiej użyć specjalistycznego lasera glazurniczego, ale także zwykły laser krzyżowy bardzo ułatwi i przyspieszy wykonanie prac. 

To tylko wybrane typy robót budowlanych i wykończeniowych, przy których zastosowanie laserów krzyżowych umożliwia skrócenie czasu wykonania, a przede wszystkim uzyskanie precyzji nieosiągalnej przy zastosowaniu tradycyjnych poziomic. W praktyce laser krzyżowy oddaje nieocenione usługi w każdej sytuacji, gdy potrzebujemy szybko i pewnie wyznaczyć linię poziomą lub pionową bez ograniczania się jej długością (jak to ma miejsce w przypadku poziomic z libellami).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz