Artykuł sponsorowany

Jak dobierać podkładki do śrub i nakrętek?

Jak dobierać podkładki do śrub i nakrętek?

Podkładki do śrub, mimo że wyglądają niepozornie, spełniają ważną funkcję przy połączeniach śrubowych. Zapobiegają luzowaniu się śrub, chronią przed odkształceniami oraz pozwalają na lepsze dopasowanie łącznika do powierzchni. Te elementy występują w wielu wariantach. Aby użycie podkładki dało oczekiwany efekt, musi ona zostać odpowiednio dobrana i dopasowana. Jak to zrobić?

 

Do czego służą podkładki do śrub?

 

Podkładki są niezbędne wszędzie tam, gdzie stosowane są połączenia śrubowe. Służą przede wszystkim wzmocnieniu łączenia oraz lepszemu dopasowaniu śruby lub nakrętki do powierzchni, do której mają zostać wkręcone. Specjalista od elementów połączeń z firmy Śruby24 wyjaśnia, że podkładki są szczególnie ważne w przypadku połączeń stosowanych w maszynach lub pojazdach. W wyniku ciągłych drgań śruba bez właściwie dobranego elementu,
o którym mowa, może się wykręcić.

 

Oprócz funkcji zabezpieczającej, podkładki służą także do ochrony powierzchni przed zniszczeniami, które mogą powstać podczas mocowania śruby. Mogą także spełniać rolę uszczelek, szczególnie tam, gdzie połączenia są narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Kolejną zaletą używania podkładek jest możliwość wyrównania za ich pomocą kąta połączenia. Takie elementy są nazywane niwelującymi bądź wyrównującymi. Dzięki podkładkom można też właściwie rozłożyć nacisk w danym połączeniu.

 

Te elementy mogą być wykonane z brązu, mosiądzu, aluminium lub poliamidu. Powszechną metodą jest poddawanie ich cynkowaniu, by zabezpieczyć przed korodowaniem. Ocynk nie tylko nie pozwala na rozwój rdzy, ale też nadaje połączeniu estetyczny wygląd, a także umożliwia pokrycie go farbą.

 

Jak dobierać podkładki?

 

Przy wyborze odpowiedniej podkładki należy zastosować zasadę, że jej materiał powinien być taki sam, jak ten, z którego zostały wykonane śruba i nakrętka. Wyjątkiem są podkładki poliamidowe, czyli wykonane z tworzywa sztucznego, które spełniają specjalną rolę w połączeniach.

 

Najistotniejszymi parametrami przy wyborze odpowiedniego elementu jest grubość i średnica. Przeważnie wybiera się podkładkę do śruby, która jest większa niż łeb śruby. Jest to niezbędne, jeśli otwór jest od niego większy. W zależności od miejsca zastosowania używa się różnego rodzaju podkładek, które mają za zadanie pełnić konkretną funkcję.

 

Przykładowo podkładki wykonane z sprężystej stali kwasoodpornej sprawdzają się w połączeniach spotykanych w naczyniach gastronomicznych lub pojemnikach na środki chemiczne, natomiast elementy okrągłe, płaskie, wykonane z stali nierdzewnej są używane do połączeń karoseryjnych. Jeśli planujesz dobrać podkładkę do śruby, którą chcesz wykorzystać w prostych pracach z typowymi materiałami, takimi jak stal czy drewno, kieruj się przede wszystkim jej rozmiarem i kształtem.

 

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz