Materiał Partnera

Zastanawiasz się nad kupnem psa? Zdecyduj się na adopcję!

Zastanawiasz się nad kupnem psa? Zdecyduj się na adopcję!

Decyzja o posiadaniu psa może być najlepszą w naszym życiu. Jednak wcale nie musimy go kupować. Jest o wiele lepszy sposób na to, żeby mieć czworonożnego przyjaciela. Można go zaadoptować, wybierając jedno z wielu działających w Polsce schronisk dla zwierząt. Przebywa w nich wiele zwierząt, które czekają, aby nowy właściciel zabrał je do domu i otoczył miłością, jakiej do tej pory nie miały szansy zaznać.

Na czym polega adopcja psa?

Sposób adopcji psa zależy od schroniska, z którego zdecydujemy się wziąć naszego czworonożnego pupila. Najczęściej jednak schronisko prowadzi stronę internetową, gdzie możemy sprawdzić, jakie psiaki czekają teraz na adopcję. Powinno być tam zamieszczone ich zdjęcie wraz z krótkim opisem, abyśmy mogli zadecydować, czy to właśnie ten czworonóg skradnie nasze serce. Następnym etapem będzie krótki, zapoznawczy spacer, podczas którego będziemy mogli dopytać o ważne dla nas szczegóły. Często otrzymujemy też specjalną ankietę adopcyjną, gdzie znajdziemy pytania o inne posiadane aktualnie bądź niegdyś zwierzęta domowe. Musimy być świadomi, jak dużą odpowiedzialność na siebie bierzemy i chcieć faktycznie zapewnić czworonogowi jak najlepsze warunki do życia. Czasami do naszego domu wysłani są wolontariusze, którzy sprawdzą, czy psiak faktycznie może u nas zamieszkać. Jeśli przez cały proces przejdziemy pomyślnie, podpisujemy umowę adopcyjną i możemy zabrać naszego pupila do domu. Psy są odrobaczone, zaszczepione i posiadają książeczki zdrowia, ale trzeba pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza.

Adopcja psa – o czym pamiętać?

Przede wszystkim na adopcję psa nie powinniśmy decydować się pochopnie. Biorąc szczeniaka czy dorosłego psa musimy mieć pewność, że chcemy i będziemy w stanie zaopiekować się nim przez całe jego życie mówi nasz ekspert ze Straży dla zwierząt w Warszawie

Ponowne oddanie psa do schroniska byłoby dla niego dużym szokiem – każdy czworonożny pupil bardzo przeżywa taką sytuację. Już od pierwszych chwil przywiązuje się do swojego pana, dlatego nie można po raz kolejny wyrządzić mu takiej krzywdy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji psiaka, powinniśmy koniecznie udać się do schroniska i pobyć przez jakiś czas z wybranym czworonogiem. Nie poznamy dokładnie jego charakteru, ale chociaż trochę się o nim dowiemy. Więcej szczegółów uzyskamy od wolontariuszy, którzy na co dzień pracują w schronisku i dużo lepiej znają każde zwierzę. Pamiętajmy też, że chociaż wzięcie psa ze schroniska jest zwykle darmowe, to później będziemy musieli ponosić wszystkie koszty związane z jego opieką. Czy nas na to stać? Odpowiedzi na to pytanie powinniśmy sobie udzielić już na początku, zanim w ogóle zaczniemy przeglądać strony internetowe schronisk. Już sama wyprawka sporo kosztuje, a później musimy dbać o potrzeby naszego czworonoga i zapewnić my zdrowy rozwój. Ponadto, każdy pies, bez względu na to, czy weźmiemy go ze schroniska, czy kupimy, potrzebuje miłości i opieki. Jeśli potrafimy mu to dać, możemy zdecydować się na adopcję czworonoga. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz