Adopcja psa ze schroniska. Czy i kiedy warto się na nią zdecydować?

Adopcja psa ze schroniska. Czy i kiedy warto się na nią zdecydować?

Adopcja psa to dobry uczynek i ogromna satysfakcja – w końcu dajemy psiakowi drugą szansę na lepsze życie. Z drugiej strony zwierzę ze schroniska wymaga od nas dużo więcej cierpliwości i uwagi, niż szczeniak z hodowli. Nie mamy też pewności, co do jego wyglądu i charakteru, gdy dorośnie. Zastanawiasz się nad powiększeniem swojej rodziny o czworonożnego przyjaciela? Dowiedz się, jak wygląda adopcja psa, dla kogo jest ona dobrym rozwiązaniem i kiedy lepiej zdecydować się na pupila z hodowli.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak wygląda proces adopcji psa ze schroniska?

Schroniska często publikują zdjęcia psów do adopcji na swojej stronie internetowej i Facebooku. To właśnie tam możemy najczęściej wypatrzyć swojego przyszłego przyjaciela. W takim przypadku po kontakcie mailowym lub telefonicznym z placówką zostajemy umówieni na zapoznawczy spacer, na którym możemy dopytać o szczegóły dotyczące zwierzaka. 

Konieczna może być również wizyta przedadopcyjna w domu osoby starającej się o psa. Trzeba również wypełnić ankietę, w której znajdziemy pytania o nasze poprzednie zwierzęta, plany dotyczące spędzania z psem wakacji czy świąt, a także tego, czy jesteśmy gotowi na poniesienie kosztów związanych z leczeniem pupila.

Na końcu podpisywana jest umowa adopcyjna, w której zobowiązujemy się zapewnić psu odpowiednie warunki. Niektóre schroniska umawiają również wizytę poadopcyjną, podczas której wolontariusze sprawdzają, jak wiedzie się psiakowi w nowym domu i w jakich warunkach żyje. Jeśli wolontariusz zauważyłby ślady przemocy przeciw zwierzęciu – zostałoby ono natychmiast odebrane.

Adopcja psa – za i przeciw

Pies ze schroniska to z pewnością większe wyzwanie i niespodzianka dla przyszłego właściciela. W przypadku szczeniaka nie zawsze wiemy, czy był i jak socjalizowany, na jak dużego psa wyrośnie i czy nie będzie miał chorób spowodowanych genetyką lub złym żywieniem. Musimy być na to przygotowani.

Należy również pamiętać, że zwierzęta ze schroniska wymagają dużej ilości uwagi i - często – wytężonej pracy. Mogą być lękliwe lub agresywne. Wymagać szkolenia. Kupując psa z hodowli, możemy natomiast w dużej części przewidzieć jego charakter i zdecydować się na taką rasę, która będzie pasować do naszego stylu życia.

Decyzja o adopcji nie powinna być podejmowana pochopnie i ze względu na niższe koszty. Mimo że schroniska często oddają psy za darmo, a szczeniaki z hodowli kosztują nawet kilkanaście tysięcy, późniejsze wydatki są takie same w obu przypadkach. Psu należy zapewnić opiekę weterynaryjną, czasem opiekę behawiorysty, zakupić potrzebną wyprawkę, umówić się do groomera itd.

Plusem adopcji jest na pewno fakt, że dajemy psu nowe życie, a często ratujemy go od śmierci. Jeśli zapracujemy sobie na jego zaufanie, z pewnością odwdzięczy nam się dużymi pokładami psiej miłości. Pamiętajmy jednak, by tę decyzję podejmować odpowiedzialnie.

pies z panem

Kiedy warto zdecydować się na szczeniaka z hodowli?

  • Jeśli chcemy mieć pewność, co do zdrowia i wychowania szczeniaka – kupując psa z hodowli, możemy zobaczyć jego rodziców i mieć wgląd w ich dokumenty. Dzięki temu wiemy, jak maluch będzie wyglądał w przyszłości i czy mogą u niego pojawić się choroby genetyczne.

  • Kiedy marzy nam się pupil konkretnej rasy, a nie znaleźliśmy go w schronisku – oczywiście w schroniskach również są rasowe psy, jednak jest to mniejszość. 

  • Jeśli to nasz pierwszy pies i nie mamy doświadczenia w jego wychowywaniu i treningach – w tym przypadku o wiele łatwiej będzie nam z rasowym zwierzakiem, co do którego charakteru mamy większą pewność.

  • Zauroczył nas smutny pyszczek psa ze schroniska, ale nie jesteśmy pewni adopcji – w tym przypadku lepiej się na nią nie decydować. Najgorsze co możemy zrobić, to dać psu nadzieję, a potem zwrócić go ponownie. Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie ze zwierzakiem, najpierw przemyśl swoją decyzję jeszcze raz.

  • Zależy nam na psie o konkretnym usposobieniu – w przypadku pupili ze schroniska trudno przewidzieć ich charakter, często są one strachliwe lub agresywne. 

Kupując psa z hodowli, koniecznie zwróćmy uwagę na hodowlę. Pies rasowy powinien posiadać rodowód Związku Kynologicznego w Polsce – to instytucja zrzeszająca psy rasowe i ich właścicieli, która podlega pod Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Ta instytucja daje pewność, że zwierzęta w niej zarejestrowane spełniają określone standardy zdrowia czy wyglądu.

Bez względu na to, czy wybierzesz szczeniaka z hodowli, czy zwierzaka ze schroniska, to z pewnością przyda Ci się wiedza, jak oduczyć psa gryzienia.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Studio Urody dla Psów to miejsce, w którym dbam o pielęgnacje małych i dużych PSYjaciół każdego...
Zajmujemy się sprzedażą szczeniąt rasowych. Nowy opiekun otrzymuje od nas metrykę uprawniającą do...