Artykuł sponsorowany

Zasady żywienia gołębi hodowlanych

Zasady żywienia gołębi hodowlanych

Hodowla gołębi to zajęcie bardzo dochodowe, jednak przeznaczone dla pasjonatów. Są one bowiem bardzo zajmujące i hodowca musi włożyć wiele wysiłku w należytą opiekę nad nimi, zanim gołębie będą mogły brać udział w wystawach czy płodzić cenne potomstwo. Jednym z kluczowych aspektów hodowli jest prawidłowa dieta, dostosowana zarówno do wieku gołębi, jak i do pory roku czy okresu pierzenia. Jak zatem żywić gołębie?

Dieta dostosowana do fazy rozwojowej gołębi

Żywienie młodych gołębi, czyli młódek, ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Najmłodsze z nich, które skończyły 25 dni, należy karmić dwa razy dziennie, drobnym lub skruszonym ziarnem, aby mogły je połknąć. Jeżeli ptaki nie chcą jeść, nie należy ich na siłę zachęcać czy zawyżać racji żywnościowej – brak apetytu jest wynikiem stresu spowodowanego zmianą środowiska i zabraniem od matki. Trzeba również zwrócić uwagę na jakość ziaren, które otrzymują oraz źródło, z którego pochodzi pokarm. Dieta młódek powinna być zbilansowana i obfitować w ziarna kukurydzy, słonecznika, peluszki czy grochu. To, jaki pokarm otrzymują młode gołębie, determinuje ich funkcjonowanie w późniejszym życiu, więc w diecie nie może zabraknąć tłuszczu, białka, węglowodanów czy cennych minerałów.

Dorosłe gołębie natomiast powinny mieć dietę dostosowaną do ich zapotrzebowania energetycznego i budulcowego. Sporą wagę przywiązuje się do chowu bez antybiotyku, szczególnie wśród hodowców, którzy zajmują się gołębiami w celach hobbystycznych lub sportowych. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą gołębi, martwi się jednak, że pasza bez antybiotyku negatywnie wpłynie na naturalną równowagę ptasich organizmów czy ich funkcjonowanie. Na rynku istnieje szereg różnych, uzupełniających mieszanek paszowych, dostępnych m.in. w profesjonalnym sklepie z suplementami dla zwierząt Ani-wet. Dzięki nim można uzupełnić niedobory mikro- oraz makroelementów u dorosłych gołębi, aby wspomóc ich zdrowie czy dobrą kondycję.

Dieta gołębi a okres pierzenia oraz pora roku

Okres pierzenia jest okresem szczególnym w życiu gołębi. W wyniku zmiany upierzenia gołębie wyglądają źle, są nastroszone i stają się osowiałe, a ich zapotrzebowanie na energię się zwiększa. Warto w tym czasie uzupełnić dietę gołębi o specjalistyczne suplementy, które wspomogą syntezę białka oraz dostarczą ptakom niezbędnych witamin i minerałów. Sama dieta powinna zawierać dużą ilość nasion oleistych, które są bogate w białko i tłuszcze. Do takich nasion należą m.in.: słonecznik, groch, peluszka, rzepak czy konopia. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie gołębiom odpowiedniej ilości siły oraz energii na formowanie nowego, pięknego upierzenia.

Żywienie gołębi hodowlanych wiosną powinno zawierać takie ziarna jak jęczmień, pszenica, pros, rzepak, wyka czy konopia. Taka dieta pomoże ptakom sprostać okresowi, gdy są one szczególnie aktywne. Jeżeli hodowca planuje parować gołębie, obfitą dietę powinien wprowadzić co najmniej na tydzień przed łączeniem. Zimą natomiast gołębie nie są już tak aktywne, za to powinny być najedzone do syta. Wówczas można je żywić standardowymi mieszankami, zawierającymi ziarna kukurydzy, sorgo, owsa, jęczmienia czy nasiona oleiste. Mieszanka powinna mieć zachowane odpowiednie proporcje, dlatego wielu hodowców decyduje się na zakup gotowych mieszanek ziaren, odpowiednich dla danego okresu w życiu gołębia czy pory roku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz