Artykuł sponsorowany

Zasady projektowania wentylacji

Zasady projektowania wentylacji

Coraz częściej zwraca się uwagę na cyrkulacje powietrza w pomieszczeniach, ponieważ ma ona wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Firmy, które zajmują się instalacją takich systemów, muszą wziąć pod uwagę specyfikację danego budynku, a także liczbę osób, które będą z niego korzystać. Kluczowe jest to, aby wentylacja miała odpowiednie założenia konstrukcyjne oraz projekt. Dzięki temu, w domu zawsze będzie dostęp do świeżego powietrza.

Jakie są zalety wentylacji w domu?

Coraz więcej ekspertów i architektów mówi o tym, że wentylacja w domu jest niemalże niezbędna. Aby powietrze wewnątrz zawsze było świeże, musi być całkowicie wymienione na nowe w ciągu godziny. Pozwala to pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, kurzu i drobnych bakterii. W tym celu należy zaprojektować system cyrkulacji, który będzie przystosowany do budynku. Projektowanie wentylacji polega na analizie napływu zanieczyszczeń i przystosowaniu wydajności instalacji. Niemniej jednak, pod uwagę bierze się także zniwelowanie strat ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem domu.

Należy pamiętać także o tym, że do sprawnego działania nie wystarczy sam montaż instalacji. Aby sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo i spełnia wszystkie normy dotyczące ilości wentylowanej biosfery i hałasu, należy przeprowadzić badanie wydajności wentylacji, które wykazuje, czy instalacja działa prawidłowo i czy nie jest zbyt głośna. Dodatkowo sprawdza się także temperaturę i wilgotność powietrza. Na podstawie otrzymanych wyników przeprowadza się analizę wydajności działania wentylacji, która ma na celu zoptymalizować, a w razie potrzeby naprawić wadliwe instalacje. Zgodnie z prawem, zarządca lub właściciel budynku jest zobowiązany przeprowadzić przegląd okresowy systemów wentylacyjnych raz w roku, w celu skontrolowania stanu technicznego instalacji.

Do jakich budynków projektuje się instalacje?

Wiele osób myśli, że wentylacje stosuje się tylko w domach jednorodzinnych, jednak jest to błędne założenie. Jak tłumaczy ekspert z firmy Klima-Ko, systemy cyrkulacji powietrza są niezbędne zwłaszcza w dużych obiektach. Do takich należą między innymi wszelkie zakłady przemysłowe, biurowce i centra handlowe. Wentylacja jest niezwykle istotna na halach magazynowych, ponieważ latem wewnątrz panują bardzo wysokie temperatury powietrza. Bez odpowiedniego obiegu biosfery, miejsce w takich warunkach nie nadawałoby się do pracy. Warto także wspomnieć o serwerowniach, gdzie wymagana jest niska temperatura, ponieważ urządzenia błyskawicznie się nagrzewają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz