Materiał Partnera

Jak uzyskać optymalną temperaturę pomieszczeń?

Jak uzyskać optymalną temperaturę pomieszczeń?

Jeśli w domu czujemy się senni, zmęczeni i brak nam energii, być może winna jest zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu? Z kolei chłód panujący w pomieszczeniach powodować może, podobnie jak gorąco, spadek naszej aktywności. Co zrobić, by temperatura w mieszkaniu była optymalna?

Ile stopni Celsjusza?

Każdy z nas ma odmienne upodobania względem ciepła. Jedni wciąż zamykają okna, innym zawsze duszno. Są osoby śpiące przy otwartym oknie zimą, są i takie, które dla swojego komfortu termicznego okrywają się ciepłymi kocami i szczelnie izolują przed panującym na zewnątrz chłodem. Te rozbieżności są oczywiście naturalne, ale okazuje się, że istnieje zalecana przez lekarzy temperatura optymalna, mająca dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wynosi ona od 18 do 22°C. W takich warunkach najlepiej pracujemy, wypoczywamy, a nasze śluzówki nie wysychają pod wpływem zbyt suchego i gorącego powietrza. W łazience temperatura może być wyższa i oscylować wokół 24°C. Podczas kąpieli powinniśmy jednak zwracać szczególną uwagę na to, czy poziom ciepła nie wzrósł na tyle, że może grozić nam omdleniem czy zasłabnięciem. Natomiast temperatura w pokoju, w którym śpimy jest najkorzystniejsza, gdy wynosi około 20°C. Gwarantuje nam to głęboki sen i dobry wypoczynek, a przy przechodzeniu z sypialni do pokoju dziennego nie powoduje szoku termicznego.

Jak regulować temperaturę?

Jeśli mieszkamy w bloku, w którym zainstalowane jest centralne ogrzewanie, utrzymywanie stałej, najlepszej dla nas temperatury nie jest trudne. Jeśli jesteśmy w posiadaniu dobrej jakości grzejnika, np. jednego z modeli oferowanych przez firmę CENTROWENT, wyposażonego w funkcję mechanicznego lub elektronicznego termostatu regulacyjnego, z zabezpieczeniem przed przegrzaniem, nie musimy właściwie już kontrolować temperatury w naszym domu. Urządzenie robi to za nas, pilnując, by powietrze w pomieszczeniu było dla nas korzystne. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, warto zaopatrzyć się w porządny termometr.

Pamiętajmy również, że sterowanie temperaturą w domu pozwala nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Każdy jeden stopień więcej na termometrach to wzrost rachunków o 5%. W skali roku różnice pomiędzy przegrzanym pomieszczeniem, a takim, w którym panuje zalecana temperatura 18-22°C, mogą sięgać nawet 25%. Prawo budowlane określa wysokość temperatury w budynkach, ponieważ istotne jest to z punktu widzenia obliczeń budowlanych związanych z zapotrzebowaniem pomieszczeń na ciepło.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu optymalnej temperatury w miejscach, w których przebywamy na co dzień, a jednocześnie na zapewnieniu sobie dobrego samopoczucia i warunków do pracy, pomyślmy o zakupie nowoczesnego termostatu. Taki regulator temperatury to niewielkich rozmiarów urządzenie sterujące, które współpracuje niemal z każdym rodzajem instalacji grzewczych – również z ogrzewaniem podłogowym. Jego instalacja, a także obsługa jest bardzo prosta, natomiast korzyści dla zdrowia i kieszeni – nieocenione.

Opracowanie:
Wrocław, Międzyleska 4
tel. 71 333 65 60
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz