Artykuł sponsorowany

Zasady organizacji transportu medycznego

Zasady organizacji transportu medycznego

Właściwa organizacja transportu medycznego może uratować ludzkie życie. Spełnia on ważną rolę i polega na przewozie do szpitali czy specjalistycznych klinik osób ciężko chorych, a także ofiar wypadków. Aby był on bezpieczny i nie narażał życia pacjentów, pojazdy oraz wykorzystywany w nich sprzęt muszą spełniać szereg norm. Jak organizuje się transport medyczny?

Transport medyczny – co to takiego?

Transport medyczny dotyczy przewozu osób między podmiotami leczniczymi. Jest on stosowany w sytuacji, kiedy w szpitalu, w którym obecnie przebywa chory nie ma możliwości kontynuowania leczenia. Przewożenie osób następuje także w momencie, kiedy leczenie w innym szpitalu czy ośrodku zdrowia jest skuteczniejsze oraz daje szansę na uratowanie zdrowia albo życia.

Na transport medyczny można również liczyć w sytuacjach nagłych, taki jak wypadki i zdarzenia losowe. Można z niego korzystać, gdy pojawia się potrzeba natychmiastowej oraz doraźnej pomocy medycznej. Wtedy karetka zawozi poszkodowaną osobę do najbliższej placówki, gdzie zostaje ona poddana leczeniu.

„Zadaniem transportu medycznego jest pomoc chorym oraz uczestnikom wypadków w dotarciu do podmiotu leczniczego, gdzie zaopiekuje się nimi wykwalifikowany personel i lekarze. Nie trzeba chyba dodawać, jak ważna jest jego rola w ratowaniu ludzkiego życia. Często bywa, że to minuty decydują o losie chorego, dlatego transport medyczny musi być realizowany jedynie przez doświadczoną załogę – mówi specjalista z firmy OL-med z Lubonia.

Na jakich zasadach funkcjonuje transport medyczny?

W transporcie medycznym można wykorzystywać jedynie pojazdy, które spełniają wymogi i surowe normy polskie oraz Unii Europejskiej. Dodatkowo ich wyposażenie muszą stanowić specjalistyczna aparatura i najwyższej klasy sprzęt. Tylko takie instrumentarium zapewnia, że zespół ratownictwa medycznego może udzielić szybkiej i skutecznej pomocy potrzebującej osobie.

Równie ważny jest personel, który wchodzi w skład zespołu karetki. Zespół taki składa się z trzech osób. Akcja ratunkowa zawsze odbywa się z udziałem lekarza lub wykwalifikowanych ratowników medycznych. Oprócz tego na miejscu zdarzenia pojawia się także ratownik medyczny z uprawnieniami medycznymi do czynności ratunkowych oraz pielęgniarz. Wszyscy członkowie ekipy muszą być przeszkoleni i znać procedury postępowania w różnych sytuacjach.

Pojazd służący do transportu medycznego musi być oznaczony literą „S” lub „P”. W jego wyposażeniu muszą obowiązkowo znaleźć się pulsoksymetr, kardiomonitor, ciśnieniomierz, termometr do pomiaru temperatury ciała, defibrylator oraz pompa infuzyjna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz