Artykuł sponsorowany

Jak powinno wyglądać zabezpieczenie medyczne podczas imprez masowych?

Jak powinno wyglądać zabezpieczenie medyczne podczas imprez masowych?

Zabezpieczenie medyczne imprez masowych jest obowiązkowe, dlatego warto znać regulacje prawne, które konkretnie wyjaśniają, kiedy organizator powinien skorzystać z firmy specjalizującej się w ratownictwie medycznym. Jakie jednostki wchodzą w skład zabezpieczenia medycznego koncertów i innych imprez masowych? Dowiedz się więcej o tym, jaki lekarz, ratownik medyczny i pielęgniarka mogą wykonywać zadania oraz kiedy należy wyznaczyć koordynatora medycznego imprezy.

Kiedy impreza jest masowa i co w praktyce oznacza zabezpieczenie medyczne?

Warto podkreślić, że impreza masowa to określenie takiego wydarzenia sportowego lub artystyczno-rozrywkowego, w którym udział bierze mniej niż 1000 osób, jeśli odbywa się ona na terenie otwartym lub stadionie bądź minimum 300 osób, jeśli odbywa się w hali sportowej lub innym budynku. Organizator takiego wydarzenia nie dość, że musi posiadać wszelkie zgody na przeprowadzenie imprezy, to także musi zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo. Tym samym, zgodnie z obowiązującym prawem na imprezie masowej niezbędne jest zabezpieczenie medyczne zapewniane przez specjalizującą się w tym firmę medyczną (np. ImpreMED z Warszawy). Podczas wyboru konkretnego wykonawcy, warto pamiętać, by dany usługodawca spełniał wszelkie wymogi prawne, miał doświadczenie w obsłudze tego typu imprez (specjalizacja – ratownictwo medyczne) oraz posiadał sprzęt zgodny z obowiązującymi normami.

Zabezpieczenie medyczne imprez masowych – regulacje prawne

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 lutego 2012 r. zabezpieczenie medyczne imprezy masowej na czas oraz w miejscu jej trwania powinno składać się m.in. z zespołów wyjazdowych, patroli ratowniczych oraz punktów pomocy medycznej. Zespół wyjazdowy może, ale nie musi, posiadać w swoim składzie lekarza. Z kolei patrol medyczny to min. 2 osoby, które są uprawnione do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ponadto, muszą posiadać specjalistyczny sprzęt medyczny taki jak torba ratownicza oraz środki łączności bezprzewodowej. Dodatkowo, zabezpieczenie medyczne koncertów, festynów i innych imprez masowych związane jest także z organizacją punktu pomocy. W jego skład wchodzi lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.  Ponadto, gdy organizowana jest impreza masowa z udziałem ponad 10 tys. uczestników, to konieczne jest wyznaczenie koordynatora medycznego imprezy – może nim zostać: lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne z co najmniej 5-letnim doświadczeniem udzielania w nim świadczeń zdrowotnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz