Artykuł sponsorowany

Zasady organizacji pochówku

Zasady organizacji pochówku

Śmierć bliskiej osoby powinno się zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od dnia zgonu. Podczas przygotowania pogrzeby i innych formalności obecnie pomagają placówki, które zajmują się organizacją pochówków. Przed pogrzebem należy skompletować odpowiednie dokumenty, przetransportować ciało do kostnicy, zakupić trumnę i nagrobek i zorganizować mszę świętą.

Zasiłek pogrzebowy

Po śmierci bliskiej osoby coraz więcej osób decyduje się na kompleksowe usługi zakładów pogrzebowych, które zajmują się w zasadzie wszystkim – załatwianiem formalności, organizacją pochówku czy transportem ciała. Takim zakładem, organizującym każdą czynność i zapewniający każdy element potrzebny do pochówku, jest przykładowo działający w Pruszkowie dom pogrzebowy Szadkowski. Przede wszystkim na samym początku trzeba zdobyć jednorazowe świadczenie pieniężne przyznawane na pokrycie kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł otrzymuje rodzina, bliscy lub organizacja państwowa, która za pochówek zapłaciła. Stosowny wniosek składa się we właściwym z uwagi na miejsce zamieszkania zmarłego oddziale ZUS. Również i w tym chętnie pomagają pracownicy zakładów pogrzebowych.

Niezbędne dokumenty

Podczas organizacji pochówku należy mieć ze sobą odpowiednie dokumenty – kartę zgonu wystawioną przez lekarza, dowód tożsamości zmarłego i jego świadectwo pracy lub wycinek renty bądź emerytury, oczywiście o ile zmarła osoba ją pobierała. Po przetransportowaniu ciała do kostnicy, ustalany jest termin pochówku lub kremacji. Podejmowana jest również decyzja o miejscu pochowania zmarłego, a więc ma miejsce wskazanie cmentarza. Rodzina musi także podjąć decyzję o wyborze nagrobka i różnego rodzaju dodatkach do niego. Przed pogrzebem wybiera się też trumnę z wszystkimi akcesoriami. Do tego dochodzą jeszcze kwiaty – wiązanki ze sztucznych lub żywych kwiatów.

Przygotowanie zmarłego

Przed złożeniem ciała w trumnie należy je jeszcze umyć i przebrać w odpowiedni strój. Zmarłemu zamyka się także oczy. Czynności tego rodzaju wykonują na ogół pracownicy zakładu pogrzebowego. Do trumny zmarłego niekiedy wkłada się przedmioty, z którymi osoba ta nie rozstawała się za życia, np. okulary czy ulubioną chusteczkę. Ponadto obok ciała umieszcza się przedmioty związane z wiarą – różaniec, modlitewnik czy obrazek religijny. Osoby postronne o śmierci danej osoby są informowane za pośrednictwem pogrzebowej klepsydry. To nekrolog rozwieszany w widocznym miejscach np. przy kościele, na słupach informacyjnych czy na drzwiach bloku, w którym zmarła osoba mieszkała za życia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz