Artykuł sponsorowany

Organizacja pogrzebu w czasie pandemii

Organizacja pogrzebu w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa nałożyła ograniczenia na wiele branż. Dotyczą one między innymi organizowania różnego rodzaju uroczystości, w tym ceremonii pogrzebowych. W procesie ich planowania kluczowy jest zakaz organizowania zgromadzeń. W związku z jego wprowadzeniem w ostatnim pożegnaniu może uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina. Jak zorganizować pogrzeb w czasie pandemii i o czym pamiętać? Sprawdź.

Pogrzeb w czasie pandemii – co warto wiedzieć?

Ostatnie pożegnanie to wydarzenie, które obejmuje ceremonię w kościele oraz pogrzeb na cmentarzu. Obowiązujące obostrzenia obejmują również zasady organizowania wydarzeń religijnych. Jednym z obowiązków uczestników jest zasłanianie ust i nosa. Może to odbywać się na różny sposób, m.in. przy wykorzystaniu maseczki ochronnej. 

Co ważne, nakaz ten ciąży na uczestnikach – nie na kapłanie. Wierni powinni także zachować dystans min. 1,5 metra, przy czym liczba osób nie powinna przekroczyć jednej na 15 m2 – wyjaśnia ekspert z Zakładu Pogrzebowego „Hübscher”.


Jeśli chodzi o przebieg pogrzebu na cmentarzu, to tu nie obowiązuje limit żałobników. Muszą oni jednak zasłaniać twarz i nos. Jednym z zaleceń jest także organizowanie dwóch etapów pochówku na cmentarzu, bądź też odprawienie mszy pogrzebowej w późniejszym terminie. Nie jest to obowiązek, a decyzja jest zawsze uzależniona od rodziny zmarłego.

Jakie zasady jeszcze obowiązują?

Żałobnicy podczas organizacji pogrzebu muszą również przestrzegać innych zaleceń. I tak w przypadku pochówku osób zmarłych z powodu koronawirusa jest konieczne przestrzeganie dodatkowych środków ostrożności. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie ciała, ale też np. zakaz dotykania zwłok osoby zmarłej. Ważną zmianą jest konieczność przeprowadzenia dezynfekcji. Obejmuje ona ciało zmarłego, pomieszczenie, w którym przebywał, środek transportu i wszelkie przedmioty, z którymi miał kontakt. Wymagane jest także szczelne zamknięcie i oczyszczenie trumny.

Nieco inaczej wygląda organizacja pogrzebu osób niezwiązanych z zakażeniem koronawirusem. W tym zakresie nie obowiązują żadne dodatkowe wytyczne. Konieczne jest jedynie stosowanie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Warto również zaznaczyć, że rodzina bliskiego, na którą została nałożona kwarantanna, z uwagi na zakaz opuszczania domu, nie może uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu, jeśli odbywa się ono w czasie jej trwania. Zwolnienie z kwarantanny nie jest możliwe nawet w przypadku takich okoliczności.

Wprowadzone obostrzenia mają na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale też zapewnienie uczestnikom wydarzenia i innym osobom bezpieczeństwa i ochronienie ich przed zarażeniem.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz