Artykuł sponsorowany

Zasady działania rozdzielaczy hydraulicznych monoblokowych

Zasady działania rozdzielaczy hydraulicznych monoblokowych

Każda instalacja hydrauliczna, niezależnie czy to niewielki układ zainstalowany w maszynie rolniczej, czy duży system wspomagający działanie linii produkcyjnej musi posiadać szereg podzespołów, które sterują gospodarką płynową układu i kontrolują parametry pracy całej instalacji. Do jednych z najważniejszych należą rozdzielacze hydrauliczne, powszechnie nazywane zaworami. Przyjrzyjmy się zatem, jak działają te elementy i za co ponoszą odpowiedzialność.

 

Co to są i jak działają rozdzielacze hydrauliczne?

 

Jak już wspomnieliśmy rozdzielacze to odpowiednio zaprojektowane zawory występujące w każdej instalacji hydraulicznej. Bez nich praca urządzeń i maszyn wyposażonych w różnego rodzaju układy, które do prawidłowego działania wykorzystują płyny robocze (np. olej) nie byłaby możliwa. Zasadę działania rozdzielaczy hydraulicznych przybliża ekspert firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu hydrauliki siłowej:

 

Każdy układ hydrauliczny, bez względu na wielkość i przeznaczenie, jest wyposażony w rozdzielacze. Główną rolą rozdzielaczy hydraulicznych jest sterowanie kierunkiem ruchu płynu roboczego krążącego w instalacji oraz jego odprowadzanie do zbiornika magazynującego. W zależności od rodzaju rozdzielacza zadania przekierowania cieczy roboczej do określonego miejsca w układzie mogą być realizowane manualnie lub automatycznie. Kolejną równie ważną funkcją rozdzielaczy hydraulicznych jest ochrona pompy podczas przestoju systemu spowodowanego zanikiem przepływu cieczy roboczej w układzie. W Takich sytuacjach rozdzielacz zabezpiecza pompę przed przeciążeniem. Dodatkową funkcjonalnością rozdzielacza jest możliwość sterowania położeniem pompy w układzie.

 

Gdzie stosuje się rozdzielacze hydrauliczne i jakie są ich rodzaje?
 

Rozdzielacze hydrauliczne umieszczane są najczęściej pomiędzy jednostką zasilającą a odbiornikiem docelowym. Przykładem może być układ napędowy oparty na pompie i silniku. Ważne, aby połączenia wykonane były z atestowanych przewodów i złączek hydraulicznych odpornych na działanie w trudnych warunkach. Równie istotną kwestią jest właściwy dobór rozdzielaczy, tym bardziej że na rynku występuje wiele rodzajów tych urządzeń. Różnią się od siebie pod wieloma względami, które decydują o ich przydatności w konkretnych warunkach. Wybierając rozdzielacz, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. W tym kontekście najbardziej wytrzymałe są rozdzielacze hydrauliczne monoblokowe. Fakt, że są one wykonywane z jednego bloku, zalicza te urządzenia do kategorii układów o bardzo niskiej awaryjności oraz wysokiej sprawności. Rozdzielacze monoblokowe występują w wielu wariantach sterowania. Dostępne opcje to sterowanie za pomocą dźwigni, joysticków, na odległość za sprawą linek i joysticków, a także elektrycznie z użyciem panelu sterującego oraz pneumatycznie albo elektrohydraulicznie. Do największych zalet rozdzielaczy monoblokowych należą – wytrzymałość, szeroki wachlarz zastosowań za sprawą wielkiej różnorodności suwaków i pozycjonowań, kompaktowość, łatwość konserwacji oraz przystępna cena.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz