Materiał Partnera

Zasady dobierania dodatków do wnętrz

Zasady dobierania dodatków do wnętrz

Wybierając dodatki do wnętrz można łatwo popaść w przesadę, tworząc wrażenie męczącego chaosu zwłaszcza, jeśli zupełnie pominiemy styl wnętrza, kierując się subiektywnymi preferencjami lub odczuciami. Warto więc rozważyć podstawowe reguły rządzące dobieraniem dodatków, biorąc pod uwagę styl wnętrza, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych akcesoriów.

Podstawowe reguły doboru dodatków do wnętrz

Zanim zaczniemy analizować styl i kolorystykę danego wnętrza, a następnie puścimy wodze fantazji, musimy poznać kilka reguł, które pozwolą nam utrzymać harmonię wnętrza i nie zepsuć ostatecznego efektu. I tak, należy w pierwszej kolejności wybrać miejsce odpowiedniej ekspozycji dodatkowych akcesoriów. W zależności od wielkości przestrzeni przeznaczamy im miejsce na parapetach lub specjalnie przewidzianych dla nich regałach lub odsłoniętych półkach, a w przypadku mniejszych przestrzeni trzeba będzie zamontować dodatkowe nieduże półki na ścianie. Z kolei jeśli zależy nam na nadaniu wnętrzu bardziej intymnego klimatu, to warto skupić się na dekoracji ścian w postaci obrazów lub osobistych zdjęć np. z wakacyjnych podróży. Następnie rozważamy kolorystykę pomieszczeń, bowiem bez względu na styl obowiązują podstawowe zasady łączenia barw, których trzeba absolutnie przestrzegać i na ich bazie zaplanować szczegółowy dobór dodatków do wnętrz.

Zasady łączenia kolorystyki

Powiedzenie, że kolorystyka akcesoriów ma pasować do wnętrza dla wielu zabrzmi zbyt subiektywnie, ogólnikowo lub enigmatycznie, choć jest to oczywiście prawdą. Jednak kolory można i trzeba dobierać na bardziej konkretnych zasadach takich np. ostrożne i minimalistyczne podejście przy jaskrawych, żywych barwach. Wtedy najbardziej będą pasowały stosowane dodatki w bielach lub jednolitych kolorach. Ponadto, przy spokojnej kolorystyce w barwach natury wybieramy jeden motyw przewodni, a przy ciepłej- powinniśmy zdecydować się na wybór dodatków w kolorze ciemnego brązu, które pozwolą przełamać monotonię i ożywią wnętrze.

Dobór dodatków do wnętrz w zależności od stylu.

Jak mówi nam specjalista z firmy w Home Dezz, wyróżniamy kilka głównych stylów aranżacji wnętrz w zależności od których dokonujemy bardziej szczegółowego wyboru dodatków. Dwa główne to styl klasyczny i nowoczesny. Pierwszy z nich dotyczy mebli w ciepłych odcieniach np. mahoniu czy wiśni. Najbardziej ożywiające są w tym przypadku dodatki w różnych odcieniach zieleni. Natomiast nowoczesne aranżacje polegają na zachowaniu kombinacji zupełnej dowolności z prostotą i elegancją. Najlepiej więc sprawdzą się tutaj szare dodatki pasujące idealnie do drewna typu dąb czy chłodny orzech amerykański. Poza stylem nowoczesnym i klasycznym wyróżniamy również inne coraz popularniejsze style takie jak np. glamour. Jak sama nazwa wskazuje styl ten oznacza przepych i połysk, więc w tym przypadku kombinacja typu czarno białe meble ze srebrnymi i złotymi dodatkami to jedna z wersji, która sprawdzi się bardzo dobrze.

Warto więc wziąć pod uwagę powyższe zasady, aby zapewnić wnętrzu wrażenie harmonii sprawiającej, że w mieszkaniu po prostu chce się przebywać.

Opracowanie:
Gliwice, Tarnogórska 215
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz