Artykuł sponsorowany

Zasady bezpieczeństwa w trakcie zabiegów tatuowania

Zasady bezpieczeństwa w trakcie zabiegów tatuowania

Tatuaż to bardzo popularna ozdoba, wykonywana na powierzchni różnych części ciała. Niezależnie jednak od umiejscowienia tatuażu, jego wykonanie jest poważną ingerencją w skórę. Stąd też decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być bardzo dobrze przemyślana, a tatuaż wykonany w profesjonalnym studio, które dba o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz wykonać tatuaż, poznaj niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa, opisane poniżej.

Dlaczego zasady bezpieczeństwa w salonie tatuażu są tak ważne?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, tatuaż jest zabiegiem inwazyjnym, ponieważ podczas jego wykonywania dochodzi do przerwania tkanki skórnej. Jeśli nie będą zachowane zasady BHP, do organizmu mogą przedostać się różnego rodzaju drobnoustroje. Zarówno tatuażysta, jak i klient mogą zarazić się w tym momencie bardzo poważnymi chorobami, takimi jak zapalenie wątroby, AIDS, tężec czy choroby skórne wywoływane przez gronkowca, paciorkowce, pleśnie lub grzyby. Zarażenie jedną z tych chorób może mieć wpływ na dalsze zdrowie, a nawet życie – w przypadku powikłań może zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego tak ważne jest, aby tatuaż wykonywany był w studio przestrzegającym w 100% zasad bezpieczeństwa. Zanim udamy się na wykonanie tatuażu, warto też wcześniej wykonać podstawowe badanie krwi, aby sprawdzić stan funkcjonowania naszego układu odpornościowego i podatność na zakażenia. Niektóre choroby wykluczają wykonanie tatuażu lub sprawią, że rana się nie zagoi. W przypadku anemii czy infekcji wewnątrz organizmu należy przełożyć tatuaż na inny termin, gdy będziemy zdrowi. Jeśli jednak jesteś zdrowy i zdecydowałeś się na tatuaż, sprawdź, poniżej jakie zasady bezpieczeństwa funkcjonują w najlepszych i bezpiecznych salonach tatuażu, takich jak, chociażby Junior Ink.

Sterylizacja i higiena

Urządzeniem, które musi być na stanie dobrego salonu tatuażu jest autoklaw – zbiornik, w którym wykonywana jest sterylizacja narzędzi do tatuażu. Autoklawy powinny przechodzić systematyczne przeglądy, ponieważ muszą być w 100% sprawne. Każdy klient ma prawo zażądać wyników poświadczających sprawność urządzenia. Przewody i maszyny nie mogą w żaden sposób zetknąć się z ciałem, więc należy je zabezpieczyć – w wielu salonach w tym celu używa się folii. Po każdym kliencie musi być wykonana dokładna dezynfekcja, zarówno otoczenia, jak i sprzętu. Jednym słowem, wszystko, co zetknęło się z ciałem osoby, na której wykonywany jest tatuaż, musi zostać zniszczone. Igły, brzytwy i tusz należy wrzucać do specjalnego pojemnika (nie do zwykłego kosza) – jest to tzw. systemowa gospodarka odpadami. Przed przystąpieniem do zabiegu tatuażysta Warszawa musi też przed założeniem rękawiczek zdezynfekować dłonie zgodnie z procedurą dla chirurgicznej dezynfekcji rąk – przy użyciu podwójnej ilości preparatu do dezynfekcji, nanoszonego na dłonie przez czas 3 minut. Taka dezynfekcja jest gwarancją przedłużonego działania środka dezynfekcyjnego oraz dezaktywacji wirusów i bakterii. Po ukończeniu tatuażu musi on być opatrzony i zabezpieczony w taki sposób, aby nie dopuścić do podrażnienia rany, np. elementem odzieży.

Jednorazowe materiały

Oprócz dokładnej sterylizacji i dezynfekcji niezwykle ważne pod kątem bezpieczeństwa w salonie tatuażu są również materiały jednorazowe. Tatuażysta zawsze musi korzystać z jednorazowych, medycznych rękawiczek. Rękawiczki muszą być dobrze dopasowane rozmiarem do dłoni osoby wykonującej tatuaż, ponieważ w innym wypadku mogą one ulec przerwaniu, a to już prosta droga do zakażenia. Poza rękawiczkami tatuażysta obowiązkowo musi korzystać z jednorazowych, sterylnych igieł, które są otwierane i wyjmowane z oryginalnego, fabrycznego opakowania przy kliencie. Należy zwrócić uwagę na kolor igły – powinna być srebrna, czysta, pozbawiona jakiegokolwiek nalotu. Otwierane powinno być przy każdym kliencie także opakowanie z tuszem. Każde profesjonalne studio tatuażu przestrzega powyżej opisanych zasad. Przed zabiegiem zawsze należy upewnić się, czy tatuażysta dokonał dezynfekcji miejsca pracy, dokładnie umył ręce (używając wody i specjalistycznego płynu) oraz założył jednorazowe rękawiczki.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz