Artykuł sponsorowany

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie tatuażu

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie tatuażu

Decyzja o wykonaniu permanentnego tatuażu jest nie zawsze przemyślana. Tatuaż na początku stanowi ozdobę naszego ciała, ale często z upływem czasu nie możemy na niego patrzeć. Logo ulubionej drużyny piłkarskiej, portret ukochanego wokalisty z lat młodzieńczych, imię ukochanej, z którą rozstaliśmy się lata temu - to tylko niektóre przykłady tatuażu, którego chcemy się pozbyć. Jak wygląda chirurgiczne usunięcie tatuażu?

Chirurgiczne usunięcie tatuażu - charakterystyka

Tatuaż permanentny wykonuje się za pomocą specjalnej maszynki, którą to czarny lub kolorowy pigment wprowadza się w głąb skóry. Pigment utrzymuje się w skórze dzięki procesowi zwanemu fagocytowaniem, po wygojeniu się rany powstaje tkanka łączna, dzięki której barwnik pozostaje niejako uwięziony pod skórą. Jest kilka metod usuwania tatuażu. Możemy spróbować usunąć tatuaż za pomocą wiązki lasera lub zastosować dermabrazję powierzchniową, którą potocznie nazywa się piaskowaniem skóry. Co więcej - laser, który emituje skupioną wiązkę promieni, może spowodować oparzenia i trwałe odbarwienia skóry. Te metody nie są skuteczne w przypadku dużych i intensywnych tatuaży, część pigmentu pozostaje pod skórą. Zabiegi trzeba wielokrotnie powtarzać, są one długotrwałe i nie przynoszą oczekiwanego efektu. Pozostaje nieestetyczna blizna. Dlatego najskuteczniejszą metodą jest chirurgiczne usunięcie niechcianego tatuażu, z której może skorzystać każdy o ile nie stwierdzono u niego chorób tkanki łącznej. Najtrudniejsze do usunięcia są tatuaże "domowej roboty", ponieważ pigment może być rozmieszczony na różnej głębokości skóry.

Jak przebiega zabieg?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kliniki Chirurgii Plastycznej Chęciński z Warszawy: W czasie konsultacji chirurg plastyk obejrzy niechciany tatuaż, dokona jego pomiarów, oceni rodzaj i jakość skóry. Finalnie podejmie decyzję o metodzie, która wykona zabieg i która będzie najskuteczniejsza aby usunąć tatuaż i przyniesie oczekiwany rezultat. W zależności od uzgodnionej metody operacji chirurg plastyk podejmie również decyzję o rodzaju znieczulenia, któremu zostaniemy poddani w dniu zabiegu. Jeżeli podjęto decyzję o znieczuleniu ogólnym, pacjent musi podejść do zabiegu na czczo. W przypadku małego tatuażu zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe, które eliminuje ból w miejscu wycinania tatuażu. Pacjent jest wówczas przytomny przez cały czas zabiegu. Bezwzględnie musimy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Przez okres przynajmniej 4 tygodni przed zabiegiem powinniśmy unikać ekspozycji skóry na słońce. Dokładny przebieg zabiegu determinuje wielkość, kształt oraz umiejscowienie niechcianej ozdoby. Najłatwiej usuwa się tatuaże linijne ze skóry, która nie jest mocno napięta. Łatwo jest wówczas założyć szwy. W przypadku dużych tatuaży zabieg musi się odbyć wieloetapowo. Zdarza się, że zabieg wymaga zaszczepienia skóry z innego miejsca na ciele pacjenta. Od wielkości i rodzaju tatuażu zależy okres rekonwalescencji. Pacjent musi w tym czasie dbać o higienę rany i regularnie zmieniać jałowe opatrunki oraz odkażać skórę. Chirurg plastyk może zalecić stosowanie specjalnych maści, które intensywnie nawilżają skórę lub żele na bazie alantoiny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz