Materiał Partnera

Zaprawy specjalne do betonu

Zaprawy specjalne do betonu

Zaprawy kojarzymy przede wszystkim jako proste mieszanki cementowe, które są wykorzystywane do łączenia elementów, na przykład cegieł w murze. Na rynku dostępne są przeróżne zaprawy ze wskazanym dokładnie zastosowaniem, na przykład zaprawy do kotwienia, zaprawy do spoinowania, czy zaprawy naprawcze i ochronne do betonu. Oprócz nich wyróżniamy także inne zaprawy specjalne, o których opowiemy w naszym artykule.

Specjalne zaprawy montażowe

W związku z tym, że zaprawy poszczególnych producentów są podzielone na kategorie na różne sposoby (np. u jednego producenta mamy osobno zaprawy naprawcze, osobno zaprawy specjalne, a u innego zaprawy naprawcze wpisane są w zestaw zapraw specjalnych), przyjrzymy się zaprawom specjalnym konkretnej firmy – ImmerBau w Poznaniu. Pierwszy zestaw specjalnych zapraw to zaprawy montażowe, a konkretniej:

  • szybkowiążąca zaprawa przeznaczona do uszczelniania przecieków wody, także pod ciśnieniem, uszczelniania pęknięć, połączeń elementów betonowych, a także do uszczelniania otworów w elementach betonowych, kamiennych i ceglanych,
  • szybkowiążąca zaprawa, która poza zastosowaniem powyżej dodatkowo może być wykorzystywana do montażu stopni w infrastrukturze kanalizacyjnej,
  • zaprawa przeznaczona do uszczelniania elementów betonowych, kamiennych i ceglanych przy pracach iniekcyjnych, do montażu stopni w infrastrukturze kanalizacyjnej, a także do montażu drobnowymiarowych płyt betonowych i kamiennych.

Jak wynika z powyższych punktów, zaprawy specjalne do betonu mogą mieć kilka zastosowań i w niektórych te zastosowania się powtarzają, dlatego przy wyborze właściwego materiału zawsze należy przeanalizować, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Zaprawy do regulacji włazów i zaprawy iniekcyjne podwodne

Kolejnym ciekawym przykładem zaprawy specjalnej jest szybkowiążąca zaprawa montażowa do regulacji włazów. Jest stosowana w budownictwie ogólnym, jak i w infrastrukturze komunikacyjnej. To zaprawa z dodatkiem włókien sztucznych i cyrkonowych. Inny przykład zaprawy specjalnej to zaprawa iniekcyjna podwodna. Jak wskazuje nazwa, zaprawa jest przeznaczona do iniektowania miejsc wypełnionych wodą. Charakteryzuje się doskonałą pompowalnością, nie rozmywa się i wypiera wodę, dlatego jej obszar zastosowania to głównie hydrotechnika i infrastruktura komunikacyjna, podziemna.

To kilka ciekawych przykładów zapraw specjalnych jednego producenta. Teoretycznie do opisanych prac możemy próbować wykorzystywać zaprawy tradycyjne, uniwersalne, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest używanie zapraw o wskazanym, charakterystycznym przeznaczeniu, by prace przebiegały sprawnie, a efekty były zadowalające i trwałe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz