Materiał Partnera

Technologia suchego betonu

Technologia suchego betonu

Najlepsze betoniarnie działają często również jako firmy producenckie zapraw murarskich, czy nawet prefabrykatów betonowych. Ich flagową usługą jest jednak wytwarzanie betonu towarowego w klasach zarówno C 8/10, jak i C 40/50. Czy tylko jednak ten rodzaj „stabilizatora” potrzebny jest przy różnych inwestycjach budowlanych? Odpowiedź brzmi NIE. Ważny jest również tzw. beton suchy. Dowiedz się o nim kilka ważnych faktów.

Czym jest beton suchy?

Beton suchy wytwarzany jest bardzo podobnie co beton tradycyjny. Największą różnicą jest jednak współczynnik wodno-cementowy, który ograniczony jest do absolutnego minimum. To powoduje, że wykładanie danych konstrukcji budowlanych suchym betonem, nie może odbywać się poprzez nowoczesne pompy. Beton suchy to zatem technologia o ograniczonym, ale ważnym zastosowaniu.

Zastosowanie betonu suchego

Suchy beton przede wszystkim jest wykorzystywany tam, gdzie beton musi mieć bezpośredni kontakt z gruntu. To właśnie wtedy brak w składzie dużej ilości wody wyrównywany jest dzięki własności pobierania jej z gruntu. Obecnie zatem suchy beton stosowany jest do tworzenia podbudów, podkładek, czy też do stabilizacji gruntu. Pomimo tego, że jest przy tym bardziej kruchy od betonu zwykłego świetnie spełnia on swoją rolę wytrzymując naprawdę olbrzymie obciążenia statyczne i dynamiczne. Dla np. podbudowy występuje w wersjach: 5 MPa; 7,5 MPa; 10 MPa; 15 MPa; oraz 20 MPa.

Inne kategoryzacje wyróżniają beton suchy ze względu na swoją konsystencję. Spotkać się można zatem z odmianami: gęstoplastyczną klasy S1; plastyczną klasy S1; półciekłą klasy 2 i 3; czy bardzo ciekłą i samozagęszczalną klasy S5.

Gdzie zamawiać beton suchy?

Beton suchy najlepiej zamawiać od doświadczonych betoniarni, wyposażonych w nowoczesne floty transportowe. Tak jak wcześniej już wspomniano jego wykorzystanie wiąże się z innym modelem wyładowania, dlatego potrzebna jest wiedza najlepszych ekspertów. Tych znajdziesz w firmie MARMIX, która oprócz produkcji zapraw oraz betonów, gwarantuje usługi koparko-ładowarką. Ważną częścią działalności jest również sprzedaż prefabrykatów betonowych. Mowa o płytach drogowych. To po tym poznasz najlepsze betoniarnie! Ważne, aby zajmowały się również dystrybucją kruszyw…

Warto wiedzieć! Przy zakupie betonu zawsze należy zwracać uwagę na certyfikaty jakościowe oraz parametry użytkowe. Najlepsi dostawcy posiadają przy tym specjalistyczne kreatory, potrafiące określić to, ile betonu danej klasy, gęstości i konsystencji będzie potrzeba do płyty fundamentowej, czy standardowego fundamentu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz