Materiał Partnera

Żaluzje czy rolety? – Rodzaje systemów zaciemniania wnętrz

Żaluzje czy rolety? – Rodzaje systemów zaciemniania wnętrz

Okna to nasze źródła światła słonecznego w domu, bywają jednak sytuacje kiedy chcemy nieco zaciemnić wnętrze. Tradycyjne zasłony już jakiś czas temu spotkały się z konkurencją – najpierw powszechnie stosowanych żaluzji oraz zdobywających coraz większą popularność rolet. Na rynku znajdziemy obecnie bardzo różnorodne rodzaje obu rozwiązań, dlatego wybór między nimi jest dość trudny.

Żaluzje i rolety – podobieństwa

Najważniejszym podobieństwem jest oczywiście przeznaczenie obu rozwiązań, czyli regulacja ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza pomieszczenia i zwiększenie poczucia prywatności osób w nim przebywających. Ponadto zarówno żaluzje jak i rolety mogą stanowić bardzo atrakcyjny element aranżacyjny pokoju i do pewnego stopnia wpływać na temperatury panujące wewnątrz mieszkania – szczególnie w ciepłe dni

Żaluzje i rolety – różnice

Różnic między żaluzjami i roletami jest znacznie więcej niż podobieństw. Pierwszą widać na pierwszy rzut oka – oba rozwiązania różnią się zastosowaną konstrukcją. Żaluzje składają się z równoległych do siebie poziomych lameli, montowanych drabinkach sznurkowych. Drabinki umożliwiają podnoszenie lameli oraz zmianę ich kąta nachylenia w celu regulacji ilości światła słonecznego wpadającego przez okno. Rzadziej spotykane są żaluzje składające się w pionowych, wykonanych ze sztywnego materiału lameli, montowanych na szynach – tego rodzaju rozwiązanie nazywamy verticalami. Rolety z kolei przede wszystkim kojarzone są z arkuszami nawiniętego na poziomą rolkę materiału – materiał można dowolnie zwijać i rozwijać, tym samym zasłaniając powierzchnię okna. Wyjątkowymi rodzajami rolet są rolety plisowane oraz rzymskie. Pierwsze z nich montowane są na szynach w ramie okienne i umożliwiają regulację zarówno górnego, jak i dolnego profilu rolety – dzięki temu możliwe jest ograniczenie widoczności z zewnątrz bez całkowitego odcinana światła słonecznego. Rolety rzymskie składają się z materiału zamontowanego na systemie sznurkowym – w czasie podnoszenia tkanina fałduje się w elegancki sposób, podnosząc walory estetyczne okna.

Zalety i wady obu rozwiązań

Zarówno żaluzje, jak i rolety mają swoje plusy i minusy. Przewagą żaluzji jest fakt, że dzięki regulowanym lamelom dają większą kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Modne obecnie są żaluzje wykonane z drewna, mogą one stanowić bardzo klimatyczny element wystroju kuchni lub łazienki. Drewno rolet ponadto nie nagrzewa się, zatem w czasie upalnego lata możemy znacznie obniżyć temperaturę pomieszczeń. Z drugiej strony są trudniejsze w utrzymaniu czystości, a ich mechanizm jest bardziej skomplikowany i tym samym bardziej narażony na usterki – uszkodzona żaluzja przestaje być funkcjonalna, ustawienie jej w pożądany sposób staje się utrudnione. Rolety są zdecydowanie prostsze w obsłudze, nie ściągają kurzu, mogą być ponadto wykonane z tkanin różniących się estetyką i stopniem pochłaniania światła – niektóre z nich są w stanie odbijać promieniowanie cieplne. Są również z reguły bardziej estetyczne i lepiej spisują się w pokojach i salonach. Z drugiej strony trudniej przy ich pomocy kontrolować ilość wpadającego do wnętrza światła.

Firma Produkcyjno-Usługowa DARIO ze Skawy jest producentem wysokiej jakości systemów zaciemniania wnętrz, w tym różnego rodzaju żaluzji oraz rolet.

  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz