Artykuł sponsorowany

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe – jak również płaszczyznowe – uważane jest za jeden z najkorzystniejszych systemów ogrzewania dla człowieka. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia nawet o 2 stopnie Celsjusza z zachowaniem komfortu cieplnego. Ogrzewanie podłogowe to nie tylko bardzo duża wygoda, ale również sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić.

Ogrzewanie podłogowe w domu i jego zalety

Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest bez wątpienia jego właściwość ogrzewania przy niskich temperaturach wody. Oznacza to, że woda, która zasila ogrzewanie podłogowe, ma zdecydowanie niższą temperaturę niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania – najczęściej nie przekracza ona 45 stopni Celsjusza. Dzięki temu zdecydowanie mniej energii potrzebne jest do ogrzania całego domu, a to przekłada się na proste oszczędzanie. Bardzo ważnym aspektem jest również sposób odczuwania ciepła. Jest ono emitowane od dołu, na dużej powierzchni i już przy uzyskaniu niższej temperatury pozwala odczuwać komfort cieplny. Co więcej, niższa temperatura potrzebna do ogrzania pomieszczenia nie powoduje cyrkulacji powietrza, a dzięki temu w pomieszczeniu nie unosi się kurz. Jak podkreśla specjalista z firmy Ciepło Serwis Dawid Sałata: W przypadku tradycyjnego ogrzewania problem unoszącego się kurzu jest spotykany praktycznie w każdym domu. Warto również zauważyć, że tradycyjne ogrzewanie – za pomocą kaloryfera, który najczęściej umieszczany jest przy oknie – sprawia, że temperatura przy podłodze jest niższa niż ta w górnej części pomieszczenia. Nie jest to komfortowa sytuacja dla osób przebywających w pomieszczeniu – dodaje.

Odpowiednio skonfigurowane ogrzewanie podłogowe – za pomocą sterowników – powinno zapewniać temperaturę nie wyższą niż 20 stopni Celsjusza – do wysokości od 1 do 2 metrów. Temperatura w okolicy podłogi w celu zapewnienia odpowiedniego samopoczucia domowników powinna wynosić około 26 stopni Celsjusza, ale nie powinna też przekraczać 29 stopni. Zaleca się, aby temperatura podłogi w przypadku łazienek oraz pasów montowanych przy oknach była wyższa – w tych miejscach może zostać skonfigurowana na poziomie 29-35 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie podłogowe – projekt oraz wykonanie instalacji

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, koniecznie trzeba mieć na uwadze stworzenie odpowiedniego projektu. Również sama firma, która w późniejszym etapie zajmie się montażem tego rodzaju ogrzewania, powinna specjalizować się w świadczonych usługach. Warto wybrać taką, która ma odpowiednie doświadczenie. Pozwoli to uniknąć nieprawidłowego montażu. Ogrzewanie podłogowe jest elementem, który warto uwzględnić już w pierwszych planach nowego budynku. W przypadku domów już wybudowanych należy się liczyć z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu w każdym z pomieszczeń, w którym ma być ono zamontowane. Czynnikiem, który może decydować o wyborze właściwej firmy, mogą być chociażby opinie poprzednich klientów, którzy korzystali już z jej usług.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz