Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej popełniane błędy wykonawcze

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej popełniane błędy wykonawcze

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Tego typu ogrzewanie w domu to nie tylko komfort, ale także duża efektywność działania, a co za tym idzie i oszczędność. Jednak, aby takie ogrzewanie było w pełni funkcjonalne, musi być dokładnie zaprojektowane i fachowo wykonane. Poniżej przedstawiamy typowe błędy, których należy unikać.

Wadliwy projekt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest systemem skomplikowanym w porównaniu do tradycyjnej technologii grzewczej. Z tego powodu musi być zaprojektowane z dużą precyzją. Trzeba ustalić odpowiednią liczbę obiegów i wielkość płyt grzewczych. Projekt powinien zawierać też długość i rozstaw rur grzewczych oraz ich średnicę. Niedoświadczona osoba może zaplanować np. zbyt cienkie rury do danej pętli, co skutkować będzie za dużymi oporami  przepływu. Efektem będzie niedogrzanie podłogi, a więc i całego pomieszczenia.

Projektując instalację, należy poznać plan wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Nie wolno instalacji grzewczej umieszczać pod dużymi meblami czy kominkiem. Po pierwsze ciepło w tych obszarach byłoby niewykorzystane, a po drugie mogłoby dojść do uszkodzenia elementów wyposażenia. Dlatego firma Mirex Przedsiębiorstwo instalacyjno-budowlane zawsze wykonuje ogrzewanie podłogowe po dokładnej analizie aktualnego projektu domu.

Niedokładnie przygotowane podłoże pod ogrzewanie

Podłoże pod takie ogrzewanie ma być gładkie i bardzo dokładnie wypoziomowane. Kolejna warstwa składająca się z płyt izolacyjnych musi bowiem dokładnie przylegać do powierzchni. Jakakolwiek niedokładność w tym zakresie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Pod naporem kolejnych warstw dojdzie do odkształcenia płyt izolacji, co z kolei spowoduje popękanie jastrychu i uszkodzenie zatopionych w nim rur grzewczych. Krótko mówiąc, będzie „katastrofa”.

Zbyt wczesny montaż ogrzewania podłogowego

Rozpoczęcie montażu podłogówki musi być przeprowadzone na odpowiednim etapie budowy domu. Wykonawca ogrzewania podłogowego zaczyna swoją pracę po zamknięciu budowy, czyli wtedy, gdy są już zamontowane okna i drzwi. Proces wiązania jastrychu na instalacji ogrzewania podłogowego jest długotrwały i wymagają stabilnych warunków, bez przeciągów czy zbyt dużej wilgoci.

Brak dylatacji między płytami grzewczymi

W ogrzewaniu podłogowym powierzchnią grzewczą jest posadzka, która wraz ze wzrostem temperatury zwiększa swoje rozmiary. Takie naprężenia mogą spowodować jej zniszczenie. Ryzyko wzrasta wraz ze zwiększaniem się powierzchni grzewczej, np. w dużych salonach. Na szczęście jej odpowiednie przecięcie skutecznie redukuje tego typu naprężenia i posadzka jest wtedy bezpieczna. Są to tak zwane szczeliny dylatacyjne. Stosuje się je także w miejscach styku płyt grzewczych z elementami konstrukcyjnymi budynku.

Źle przeprowadzona próba szczelności

Zdarza się ona najczęściej w sezonie zimowym. Wówczas wykonawca w obawie przed zamarznięciem wody w instalacji grzewczej postanawia wykonać próbę szczelności jedynie powietrzem. Jak łatwo przewidzieć, taka droga na skróty może mieć opłakane skutki. Tylko rzetelna próba z wodą w obiegu grzewczym umożliwia wychwycenie nawet najmniejszych nieszczelności. Ewentualne przykrycie wylewką nieszczelnej instalacji narazi właściciela domu na duże straty finansowe, nie wspominając o ogromnym stresie.

Nieodpowiednie wygrzewanie jastrychu położonego na instalacji grzewczej

Wylewka z jastrychu jest grubsza od standardowej, więc wymaga też dłuższego wygrzewania. Zgodnie z obowiązującymi normami uruchomienie instalacji grzewczej może nastąpić dopiero po 21 dniach. Nie możemy przyspieszać tego procesu, bo jastrych straci swoją wytrzymałość i w najgorszym razie oddzieli się od rur grzewczych, co doprowadzi do spadku efektywności ogrzewania podłogowego. Proces wygrzewania trwa co najmniej 8 dni i przebiega zgodnie z wytycznymi producenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz