Artykuł sponsorowany

Zalety naturalnego nawozu kurzego

Zalety naturalnego nawozu kurzego

Naturalny nawóz kurzy jest bardzo wartościowy, lecz należy wiedzieć, jak go stosować. Nawóz kurzy nazywany jest również obornikiem kurzym oraz kurzakiem. Dlaczego warto z niego korzystać i jak to robić, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? I przede wszystkim – gdzie zamawiać naturalny nawóz kurzy najwyższej jakości? Na te i inne pytania odpowiedzi przedstawiamy w artykule.

Nawóz kurzy – charakterystyka

Kurzak stanowi znakomite źródło wapnia i azotu. Ma wysokie pH, co oznacza, że odkwasza glebę. Bez wątpienia jest świetnym dodatkiem do kompostu i jesiennego nawożenia. Jednak ze względu na wysokie stężenie składników, nawóz kurzy musi być stosowany z umiarem. Gdy użyjemy go w postaci świeżej bezpośrednio pod rośliny, może się to dla nich źle skończyć. Jeśli jednak będziemy pamiętać o tym, żeby bezpośrednio pod rośliny zastosować nawóz przefermentowany i rozcieńczony szybko zobaczymy, że nasze rośliny rosną jak na drożdżach!

Zastosowanie nawozu kurzego w ogrodzie

Bez wątpienia umiejętne korzystanie z naturalnego nawozu kurzego zapewnia mnóstwo korzyści. Pamiętajmy jednak, żeby zamawiać nawóz najwyższej jakości – znajdziemy go w ofercie cenionej firmy Marcin Sadowski, która sprzedaje i dostarcza obornik naturalny na terenie województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Czysty nawóz ekologiczny jest bardzo skuteczny i cieszy się uznaniem rolników i ogrodników. Jak stosować nawóz kurzy?

  • Jesienne nawożenie – nawóz kurzy przekopujemy po rozrzuceniu, jednak niezbyt głęboko – na 10 do 20 centymetrów.
  • Zasilanie warzyw – kurzak trzeba przefermentować w beczce lub w wiadrze, a następnie rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10. Tak przygotowaną miksturą podlewamy np. pomidory.
  • Wzbogacanie kompostu – nawóz kurzy znakomicie przyśpiesza kompostowanie, bo jest bogaty w azot. Wrzucamy kurzak do kompostu, a następnie go przykrywamy – sprawdzą się do tego celu liście, trociny lub słoma.
  • Dodatek do specyfików niechemicznych na szkodniki – kurzak stosowany jest między innymi do odwaru z bylicy piołuny na gąsienice bielnika kapustnika.

Naturalny nawóz kurzy jest świetnym rodzajem nawozu, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Dokładny skład kurzaka zależy od diety kur oraz rodzaju hodowli. Więcej azotu znajdziemy w nawozie od kur wiejskich, natomiast więcej wapnia jest w nawozie od kur niosek. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości nawozu naturalnego, postawmy na sprawdzoną firmę, która cieszy się zaufaniem w branży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz