Artykuł sponsorowany

Czym różnią się od siebie nawozy naturalne i sztuczne?

Czym różnią się od siebie nawozy naturalne i sztuczne?

Wpływ na prawidłowy rozwój roślin w przydomowych ogródkach ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest ich odpowiednie nawożenie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów, dlatego musimy wiedzieć, czym się one różnią od siebie, jak i kiedy je stosować. Najogólniej mówiąc, nawozy dzieli się na naturalne oraz sztuczne. Zobacz, czym się one wyróżniają.

Nawozy organiczne – czym są i jakie są jego rodzaje?

Nawozy naturalne zwykle wykorzystuje się w uprawie roślin w przydomowych ogródkach oraz na działkach. Wśród najczęściej wykorzystywanych nawozów tego typu możemy wyróżnić kompost, który produkowany jest z roślinnych odpadów. Kompost stosuje się w celu wzbogacenia gleby w próchnicę. Jego działanie zwiększa pojemność powietrzną i wodną ziemi, co przekłada się na to, że rośliny lepiej się rozwijają. Kompost możemy wyprodukować samemu lub kupić jako gotowy produkt w sklepach ogrodniczych.

Kolejnym rodzajem naturalnego jest obornik, czyli nawóz pozyskiwany z odchodów hodowlanych zwierząt. Dostępny jest on w formie granulowanej lub suszonej. Oprócz niego możemy jeszcze wyróżnić biohumus. Jego także uzyskuje się z odchodów, lecz pochodzą one od dżdżownic kalifornijskich. Charakteryzuje się on bogatą florą bakteryjną, co umożliwia zwiększenie biologicznej aktywności gleby. Trzeba pamiętać, że organiczne nawozy nie zawsze dostarczają roślinom wszystkich pierwiastków i składników mineralnych, dlatego niekiedy niezbędne okazuje się uzupełnienie ich za pomocą nawozów sztucznych.

Czym charakteryzują się nawozy mineralne?

Udając się do sklepu ogrodniczego, na półce obok nawozów naturalnych zwykle spotkamy nawozy mineralne. Są one bardzo wydajne, a w porównaniu do organicznych ich działanie jest znacznie szybsze. Szybkość działania zawdzięczamy temu, że składniki odżywcze w nich zawarte są mocno skoncentrowane. To może mieć też swoje negatywne skutki, ponieważ zbyt duże dawki nawozów sztucznych mogą przyczynić się do przenawożenia gleby. Jak wiadomo, zbyt duża ilość składników mineralnych ma niekorzystny wpływ nie tylko na ziemię, lecz również na rośliny. Dlatego przed ich użyciem należy zapoznać się z informacjami od producenta dołączonymi do opakowania.

Bardzo często nawozy sztuczne dzieli się na jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. Zarówno jedne, jak i drugie znajdziemy w ofercie PPHU Agroboj z Grodziska Mazowieckiego. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze mają na celu uzupełnienie gleby w jeden konkretny składnik odżywczy, a te drugie zawierają kilka składników w podobnych ilościach. Wśród jednoskładnikowych nawozów możemy wyróżnić między innymi:

  • nawozy azotowe,
  • nawozy potasowe,
  • nawozy fosforowe,
  • nawozy magnezowe.

Mineralne nawozy dostępne są w różnych formach. Najczęściej spotykamy je w postaci granulatów, proszków oraz płynów. Te ostatnie zazwyczaj należy rozcieńczyć w wodzie przed ich zastosowaniem, natomiast granulaty i te w formie proszku można stosować bezpośrednio pod roślinami lub miesza się je z ziemią przed posadzeniem roślin. Wykorzystywanie nawozów mineralnych ma wiele plusów. Przede wszystkim ich działanie poprawia rozwój roślin i pomaga im zwalczać choroby. Jednak często ich stosowanie wyjaławia ziemię, dlatego muszą być one uzupełniane nawożeniem organicznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz