Artykuł sponsorowany

Zalety kotłów pelletowych

Zalety kotłów pelletowych

Zanim opowiemy o kotłach, wyjaśnimy dokładniej, czym jest pellet. Najkrócej mówiąc, jest to paliwo kotłowe pochodzenia organicznego, będącą konkurencyjną alternatywą dla oleju, węgla i gazu. Pellet jest produkowany z różnego rodzaju biomas sprasowanych pod dużym ciśnieniem i rozdrobnionych do postaci niewielkich granulek. Najistotniejsze w jego wytwarzaniu jest to, że nie dodaje się w tym procesie żadnych substancji klejących.

Co warto wiedzieć o pellecie?

Olbrzymią zaletą pelletu, w przeciwieństwie do węgla, oleju i gazu, jest to, iż jest to paliwo odnawialne. Z czego to wynika? To produkt wytwarzany z różnych roślin albo z ich odpadów. Rośliny, jak wiadomo, rosną ciągle; na miejscu starych i obumarłych ich szczątków wyrastają nowe. W swoich procesach życiowych rośliny pochłaniają dwutlenek węgla znajdujący się w naszej atmosferze. Okazuje się, że w trakcie spalania określonej porcji pelletu, emitowana jest taka ilość dwutlenku węgla, jak ta, która została pochłonięta przez taką ilość żywej roślinności, która później służy do wyprodukowania tej porcji. Po spaleniu pelletu powstaje zaledwie 0,5 procent popiołu, który stanowi na dodatek doskonały nawóz. Tak więc paliwo to jest per saldo obojętne dla naszego naturalnego środowiska, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla i powstawanie odpadów. Oczywiście warunkiem niezbędnym do osiągania takich rezultatów w procesie jego spalania jest stosowanie wysoko sprawnych kotłów grzewczych. O konstrukcjach kotłów na pellet i ich zaletach opowiedzieli nam pracownicy firmy GREŃ SPÓŁKA JAWNA z Pszczyny.

Charakterystyka kotłów na pellet

Cechami najbardziej charakterystycznymi nowoczesnych konstrukcji kotłowych na pellet, budowanych w zgodzie z obowiązującymi przepisami i z aktualnymi standardami jest prostota ich obsługi, małe zużycie paliwa i bardzo wysoka sprawność. W połączeniu z tym, o czym powiedzieliśmy wcześniej, a więc niską emisją dwutlenku węgla i niewielką ilością produkowanego popiołu, kotły na pellet jawią się jako jedne z najbardziej udanych konstrukcji grzewczych w aspekcie ekologii i ochrony środowiska. W najbardziej technicznie zaawansowanych jednostkach grzewczych tego typu osiągane są maksymalne wartości energetyczne przewidziane dla pelletu EN plus A1, a więc jego najwyższej klasy, czyli 19,5 MJ/kg. Oczywiście kotły takie są w dużym stopniu zautomatyzowane i wyposażone w wysoce zaawansowaną technikę pomiarową i sterującą. Dla każdego, kto decyduje się na zainstalowanie domu kotła grzewczego na pellet, ważna jest oczywiście, prócz ekologii także ekonomia. Oblicza się, że przy obecnie kształtujących się cenach spalanie pelletu w kotłach o najwyższej sprawności przynosi oszczędności nawet rzędu kilkudziesięciu procent w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz