Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny awarii pieca kaflowego

Najczęstsze przyczyny awarii pieca kaflowego

Piece kaflowe przeżywają swoją druga młodość. Jeszcze do niedawna ogrzewanie takimi piecami kojarzyło się wyłącznie z katorgą i nie było zbyt ekologiczne. Obecnie – za sprawą udoskonalenia technologii spalania oraz możliwości projektowania kaflowej obudowy wkładów kominowych – urządzenia te ponownie stały się przedmiotem zainteresowania wielu osób. Niestety, wzmożone użytkowanie pieców kaflowych przełożyło się również na wzrost zainteresowania… usługami serwisowymi. Awarie pieców kaflowych mogą się zdarzyć, a winę za ich występowanie ponosimy zazwyczaj my sami. Co stanowi główną przyczynę awarii pieców kaflowych? Odpowiedź na to pytanie zamieszczamy w artykule.

Nieodpowiednia obsługa urządzenia

Korzystanie z pieców kaflowych wymaga okresowego dokładania opału, aby ogień był podtrzymywany. Moment rozpalenia pieca nie jest ściśle ustandaryzowany, podobnie jak wykonywanie poszczególnych czynności związanych z utrzymaniem ognia. W przypadku wielu nowych pieców nauka rozpalania przebiega bardzo intuicyjnie. O tym, że postępujemy nieprawidłowo, możemy się przekonać po występujących symptomach – np. zbyt dużym zadymieniu, wydostającym się poza piec do pomieszczenia. Niepokojącą oznakę stanowią również wybuchy gazów w piecu i przewodzie kominowym. Niepoprawne rozpalanie w piecu może skutkować szybszym zużyciem się pieca, przewodu kominowego, a w skrajnych przypadkach nawet wybuchem – niszczącym komin, ścianę, a także sam piec. Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji, powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi pieca, a w razie wątpliwości poprosić o pomoc zdunów. Wsparciem służą między innymi specjaliści Zakładu Zduńskiego Krystian Gola oraz F.H.U. Zakładu Zduńskiego Zbigniew Gola z Katowic.

Właściwe dbanie o piec kaflowy

Żaden piec kaflowy nie będzie służył we właściwy sposób, jeżeli nie będzie utrzymany w czystości. Absolutny priorytet powinno stanowić opróżnienie pieca z żaru po jego użytkowaniu. Należy też pamiętać o okresowych przeglądach komina, przeprowadzanych co najmniej dwa razy do roku. W znacznej części przypadków, problemy z rozpaleniem i podtrzymaniem ognia oraz nadmiernym zadymieniem stanowią pokłosie niedrożności przewodu kominowego bądź też samego pieca. Wytwarzana w procesie spalania sadza osiada na ściankach pieca i komina, coraz bardziej zatykając drożność i ograniczając ciąg urządzenia. W efekcie dym, zamiast zniknąć w kominie, cofa się do wnętrza stwarzając nie lada problem i zagrożenie. W przypadku odnotowania jakichkolwiek problemów z piecem kaflowym, należy natychmiast zgłosić się do fachowców. Dokonają oni niezbędnej inspekcji, naprawy, a w razie potrzeby kompleksowego remontu oraz przebudowy konstrukcji pieca.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz