Artykuł sponsorowany

Zalety i zastosowanie dachówki ceramicznej

Zalety i zastosowanie dachówki ceramicznej

Stojąc przed wyborem materiałów na budowę dachu trzeba mieć na uwadze wiele różnorodnych czynników. Praktycznie już podczas projektowania domu należy ustalić z architektem jaki rodzaj pokrycia dachowego sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Wybór pokrycia dachowego jest ściśle powiązany z koniecznością wcześniejszego dostosowania więźby do ciężaru dachu. Ponadto rodzaj wybranego dachu wpływa na sposób jego montażu.

Zalety dachówki ceramicznej

Zagłębiając się w temat pokryć dachowych możemy wyróżnić ich dwa rodzaje. Są to pokrycia dachowe lekkie, do których zalicza się np. blachę oraz pokrycia ciężkie takie jak m. in. dachówki ceramiczne. Dokonując wyboru pokrycia dachowego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego aspekt wizualny, ale przede wszystkim na trwałość materiału, z którego krycie dachu będzie wykonane.

W obecnych czasach większość osób planujących budowę domu decyduje się na pokrycie dachu dachówkami. Jest to spowodowane przede wszystkim walorami wizualnymi. Niewątpliwie dachówki ceramiczne są bardzo estetyczne. Ponadto występują one w bogatej gamie kolorystycznej więc każdy bez problemu znajdzie coś dla swojego domu.

Dużą zaletą dachówek ceramicznych jest fakt, że tworzą one pokrycie dachowe, które składa się z wielu małych elementów. W przypadku, gdy po latach kilka z nich ulegnie uszkodzeniu można je bez problemu wymienić. Demontaż dachówek nie jest problematyczny i można wykonać go samodzielnie. Ponadto dużym atutem jest ich dostępność. Podstawowe modele dachówek są produkowane niezmiennie od dziesiątek lat.

Kolejną zaletą pokrycia dachu dachówką ceramiczną jest jej ciężar. Jak wiadomo dachówki ceramiczne należą do pokryć ciężkich dzięki czemu nie są im straszne silne wiatry. Zazwyczaj huragany i trąby powietrzne zrywają dachy pokryte materiałem lekkim jakim jest blacha. Wiatr o takiej samej sile ma mniejsze szanse na zerwanie dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi z dwóch powodów. Po pierwsze materiał użyty do budowy dachu jest cięższy od dachu blaszanego, a ułożenie dachówek sprawia, że dociskają się one wzajemnie. Ponadto szczeliny występujące pomiędzy dachówkami wyrównują powstające przez wiatr podciśnienie.

Zastosowanie dachówek ceramicznych

Poza walorami estetycznymi oraz technicznymi ważne jest zastosowanie pokrycia dachowego. Decydując się na dach o skomplikowanym kształcie, posiadający wiele różnych załamań połaci należy pokryć go dachówkami małoformatowymi. Natomiast jeśli posiadamy dach prosty bądź jedno lub dwuspadowy warto zdecydować się na wielkoformatowe dachówki.

Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Znalazły swoje zastosowanie zarówno w regionach ciepłych jak i tych chłodniejszych. Sprawdzają się wszędzie bez względy na klimat, ponieważ posiadają bardzo dobrze dopracowane zasady ich stosowania. Jednak jeśli dom, na którego dachu chcemy położyć dachówkę ceramiczną znajduje się obok lasu warto zastosować dachówkę ceramiczną glazurowaną lub angobowaną. Pozwoli to na uniknięcie porastania mchu na powierzchni dachu.

Dachy pokryte dachówką ceramiczną nie tylko wyglądają pięknie, ale również są solidne i trwałe. Decydując się na pokrycie tego rodzaju możemy wybrać nie tylko kolor, ale również kształt oraz rozmiar dachówki. Dachy wykonane z dachówki ceramicznej oferowanej przez firmę Eko Dach sp.j. idealnie sprawdzą się zarówno w nowym budownictwie jak i podczas remontów starych domów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz