Artykuł sponsorowany

Zalety dachówki ceramicznej

Zalety dachówki ceramicznej

Nasze dachy już od wieków są kryte dachówkami ceramicznymi i jak do tej pory nie wynaleziono lepszego materiału na pokrycia dachowe. Oczywiście rozmawiamy tutaj o dachach typowych dla stosunkowo niskich i niezbyt metrażowo wielkich budynków. Istnieją bowiem olbrzymie drapacze chmur i wieżowce, których dachy mają zupełnie odmienną konstrukcję, ale też odmienne są funkcje takich dachów. Poza oczywistą ochroną budynku przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi dachy te służą za miejsca, na których lokuje się tarasy widokowe, kawiarnie, baseny, a nawet całe ogrody. Jeśli chodzi o typowe budownictwo, to dachówka ceramiczna pozostaję ciągle najlepszym materiałem na pokrycia dachowe.

Czym charakteryzują się dachówka ceramiczna i jakie są jej zalety

W zasadzie jedyną alternatywą dla dachówki ceramicznej pozostaje dachówka cementowa lub tzw. blachodachówka oraz pokrycia bitumiczne. Zatem jak ma się dachówka ceramiczna w stosunku do swoich konkurentów? Zacznijmy od rozprawienia się z jednym z mitów, a mianowicie z mniemaniem, że duży ciężar dachówki ceramicznej, kilkakrotnie przewyższający ciężar blachodachówki wymaga wielokrotnie masywniejszej i silniejszej konstrukcji dachowej i grubszych ścian. Jest to pogląd całkowicie mylny. Obliczenia konstrukcyjne dachowej więźby uwzględniają całe mnóstwo obciążeń: wiatrem, śniegiem, obciążenia własne konstrukcji, obciążenia materiałem wykończeniowym i na końcu obciążenia pokryciem dachowym. Okazuje się, że samo pokrycie dachowe stanowi jedynie 20 procent obciążenia całego dachu. Oznacza to, że stosunkowo duże różnice w ciężarze różnego rodzaju pokryć dachowych w niewielkim tylko stopniu wpływają na sumaryczne obciążenia dachów – mówi nam przedstawiciel firmy SkandPol z Rumi.  Dla najlżejszej blachodachówki będzie to jedynie obciążenie mniejsze zaledwie o 15 procent od dachówki ceramicznej. Natomiast ciężar pokrycia tak zwanym gontem bitumicznym, wymagający deskowania lub płyty OSB zbliża się do ciężaru pokrycia wykonanego z lżejszych modeli dachówek ceramicznych. Największy udział w obciążeniach dachu ma śnieg i wiatr.

Dlaczego warto wybrać właśnie dachówkę ceramiczną?

Skoro więc ciężar nie jest wadą dachówki ceramicznej to, jakie ma ona zalety? Okazuje się, że już sam ciężar dachówki jest jej zaletą. Dachówka jest pokryciem małoformatowym, co sprawia, że siła ssąca wiatru musi pokonać najpierw ciężar dachówki, zanim zdoła ją oderwać od dachu. Zauważmy, że w czasie częstych, występujących ostatnio huraganów w Polsce najczęściej zrywane są dachy pokryte lekką blachodachówką. Z dachów ceramicznych spadają co najwyżej pojedyncze dachówki. Również same prace przy wykonywania krycia z dachówek nie przebiegają dłużej, niż kładzenie wielkich arkuszy blachodachówki, które wymagają specjalnego mocowania. Łatwiejsze są ewentualne naprawy dachu ceramicznego, a wymiana pojedynczych dachówek jest dziecinnie prosta. Trwałość dachówek ceramicznych oblicza się na 100 lat, a producenci udzielają na nie gwarancji do 50 lat. Blachodachówka wytrzymuje do 50 lat, a jej producenci dają gwarancję do 15 lat. Przy dachu pokrytym blachodachówką trudno jest zagospodarować poddasze na cele mieszkalne, gdyż deszcz i grad powodują spory hałas. Dachówka ceramiczna tłumi i hałas i jest doskonałym izolatorem, chroniącym nas przed promieniami słonecznymi lub ucieczką ciepła.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz