Artykuł sponsorowany

Budowa dachu krok po kroku

Budowa dachu krok po kroku

Dach to pod wieloma względami najistotniejszy element konstrukcji każdego budynku. Chroni nas przed wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, zapobiega ucieczce energii cieplnej, a ponadto stanowi uzupełnienie estetyki budynku. Właśnie z tych powodów powinien on zostać zbudowany zgodnie z bardzo precyzyjnymi wytycznymi. Popełnienie błędów na którymkolwiek z etapów prac może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Krok pierwszy – projekt

Jak każda konstrukcja, dach powinien zostać zbudowany w oparciu o wcześniej przygotowany projekt. W projekcie architekt przedstawia nie tylko wymiary dachu, jego kształt, nachylenie poszczególnych połaci i rozmieszczenie elementów takich jak okna czy kominy.

- Projekt dachu powinien zawierać również informacje na temat rodzaju pokrycia dachowego – mówi specjalista firmy Adamczyk DekarstwoJest to informacja kluczowa, ponieważ od rodzaju pokrycia powinna być uzależniona cała konstrukcja więźby dachowej. Wynika to z faktu, że różne pokrycia odznaczają się różną masą. Dachówki ceramiczne czy betonowe są cięższe, niż blachodachówka, stąd też wymagają konstrukcji o wyższej nośności. Projekt jest również niezbędny do określenia ilości elementów drewnianych do postawienia więźby.

Krok drugi – więźba

Mając projekt, doświadczona ekipa cieśli jest w stanie zbudować prawidłową więźbę, czyli konstrukcję nośną dachu. To właśnie na więźbie później zamontowane zostaną pozostałe elementy, czyli pokrycie dachowe oraz warstwy izolacji. Samo budowanie więźby składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest montaż murłaty, czyli belki, na której opierać będą się będzie konstrukcja – zwykle osadza się ją na szczycie ściany budynku. Następnym etapem jest montaż krokwi, czyli głównych belek, nadających kształt dachu. W zależności od rodzaju dachu wykorzystywane są również inne elementy, np. płatwie lub jętki, które zwiększają jego wytrzymałości i stabilność.

Krok trzeci – foliowanie, deskowanie

Solidny dach musi posiadać izolację termiczną. Zanim przystąpimy do jej układania, konieczne jest stworzenie zabezpieczenia przed wilgocią. W tym celu zazwyczaj używa się folii paroprzepuszczalnej o pożądanych parametrach, która musi zostać w odpowiedni sposób rozłożona na całej powierzchni więźby. Istotne jest, żeby płaty folii nachodziły na siebie – wyższa na niższą. W ten sposób zapewnione zostanie odprowadzanie wody. Alternatywną metodą jest deskowanie, czyli ułożenie warstwy z desek. Jednak ze względu na wysokie koszty metoda ta nie jest zbyt często praktykowana. 

Krok czwarty – łaty i kontrłaty

Pokrycia dachowego nie montuje się bezpośrednio na ofoliowanej więźbie – wcześniej wykonuje się kratę z łat i kontrłat. Kontrłaty montowane są na całej długości krokwi, do nich dopiero montuje się łaty, czyli elementy poprzeczne. Dzięki temu między krokwiami a pokryciem powstaje przestrzeń wentylacyjna.

Krok piąty – pozostałe elementy dachu

W miejscach do tego przeznaczonych w konstrukcji dachu montuje się pozostałe jego elementy, między innymi okna oraz system rynien.

Krok VI – pokrycie dachowe

Ukończona więźba dachowa jest gotowa do tego, by zamontować na niej odpowiednie pokrycie – zadaniem tym powinien zająć się wykwalifikowany dekarz. Czas wykonania pracy zależy nie tylko wielkości dachu, ale również rodzaju pokrycia. Ułożenie blachodachówki jest zazwyczaj mniej czasochłonne, choć należy pamiętać, że nie posiada ona tak dobrych właściwości, jak dachówka ceramiczna.

Krok VII – ocieplenie

Ostatnim etapem budowy dachu jej jego ocieplenie przy użyciu odpowiednich materiałów, np. wełny mineralnej. Prace te wykonuje się na koniec, aby nie dopuścić do zawilgocenia izolacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz