Zachowanie bezpieczeństwa podczas prac ziemnych

Osoby zaangażowane w prowadzenie prac ziemnych narażone są na rozmaite zagrożenia, dlatego podczas wykonywania robót obowiązują rygorystyczne procedury i niezbędne jest korzystanie z profesjonalnego sprzętu.
System ochrony pracy opiera się na dwóch fundamentach, czyli systemie legislacyjnym i organizacyjnym. Prawo pracy określa normy, którymi należy się kierować w ustalaniu kryteriów i wymogów bezpieczeństwa w systemie organizacyjnym, a więc na poziomie prawa (poszczególnych rozporządzeń) i samego zakładu pracy – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy KRAZ.
Czym są roboty ziemne
Roboty ziemne polegają na wykonywaniu wykopów oraz nasypów w rozmaitych wymiarach i kształtach. Mogą także służyć przygotowaniu terenu do wykonywania innych robót budowlanych. W ich zakres, obok wykonywania budowli ziemnych, wchodzi usuwanie warstwy ziemi roślinnej wraz z drzewami i krzewami, transport wyrobku na odpowiednie miejsce oraz wyrównanie terenu.
Na czym polega organizacja robót ziemnych
Pochylając się nad organizacją robót ziemnych, należy zadbać o dobór odpowiednich maszyn oraz w taki sposób zaplanować przebieg prac, by zapewnić pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, a cały sprzęt zaangażowany w przedsięwzięcie został optymalnie wykorzystany.
Przygotowanie do prac ziemnych
Prace ziemne wiążą się z powstawaniem zagrożeń zarówno dla samych pracowników, jak również osób postronnych, dlatego ich rozpoczęcie musi być poprzedzone szczegółowym planowaniem. Konieczne jest m.in. określenie przebiegu sieci energetycznych, gazowych, ciepłowniczych, a także wodnych i kanalizacyjnych. Na tej podstawie określa się strefy ochronne placu budowy, w których wszelkie prace będzie można wykonywać tylko ręcznie.
Ogrodzenie i oznakowanie prac ziemnych
Jeżeli plac robót znajduje się w miejscu dostępnym dla osób postronnych, należy zadbać o odpowiednie oznakowanie. Po zmroku teren musi ogradzać balustrada o wysokości 1,1 m ze światłami ostrzegawczymi, a w niektórych przypadkach wykopy należy też dokładnie przykryć. Jeśli plac robót nie może być ogrodzony, konieczne jest zapewnienie stałego nadzoru terenu.
Zachowanie bezpieczeństwa podczas prac ziemnych jest zadaniem złożonym, toteż obowiązki w tym zakresie rozkładają się na kilka osób. Pracodawca jest odpowiedzialny za to, by zapewnić pracownikom warunki zgodne z zasadami BHP; inwestor musi powiadomić o planowanych pracach ziemnych inspektora; kierownik budowy odpowiada za sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas trwania robót.