Zaburzenia snu. Ile powinno się spać?

Zaburzenia snu. Ile powinno się spać?

Przejściowe problemy ze snem mogą być spowodowane różnymi czynnikami, np. zmianą czasu czy stresem. Jeśli jednak kłopoty z zasypianiem są długotrwałe, trzeba skontrolować stan zdrowia. W marcu zmieniamy czas na letni, a także obchodzimy Światowy Dzień Snu, dlatego z tej okazji warto zastanowić się nad jakością naszego wypoczynku. Sprawdź, jak walczyć z bezsennością i innymi zaburzeniami.

Strony www Strony www

Zaburzenia snu

Zdrowy sen to podstawa, bo wpływa na nasze samopoczucie, daje energię na cały dzień i pozwala organizmowi na regenerację. Niektórzy skarżą się na poważne kłopoty z zasypianiem i nieustanne zmęczenie. Brak snu powoduje trudności z koncentracją, ogólne osłabienie i rozdrażnienie, a nawet przyczynia się do większej liczby wypadków komunikacyjnych.

Lekarze neurolodzy wskazują grupę zaburzeń, do których należą nieprawidłowości związane z jakością oraz czasem trwania snu – są to m.in. bezsenność, nadmierna senność, narkolepsja oraz kłopoty z oddychaniem. Z kolei do grupy zaburzeń dotyczących nieprawidłowego zachowania podczas snu, należą lunatykowanie, zgrzytanie zębami przez sen oraz koszmary senne.

Bezdech senny i chrapanie

Obok bezsenności tzw. obturacyjny bezdech senny to jedno z najpopularniejszych zaburzeń. W czasie snu następuje zatrzymanie przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, które może trwać minutę lub nawet dłużej. Spadek poziomu tlenu powoduje przebudzenie, którego zazwyczaj się nie pamięta. Wybudzanie najczęściej powtarza się w ciągu nocy, więc jakość snu zostaje nieświadomie zaburzona. Objawami są głośne chrapanie, dławienie i brak tchu. Nieleczony bezdech może doprowadzić nawet do zawału serca, udaru mózgu i cukrzycy.

Zespół Niespokojnych Nóg (RLS)

Jeśli przed zaśnięciem odczuwamy niepokój i mrowienie nóg, a w czasie snu pojawia się drżenie kończyn dolnych, możemy mieć RLS. Syndrom niespokojnych nóg dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na poprawę jakości snu wpływają terapia, regularne ćwiczenia, a także zmiana stylu życia, np. unikanie kofeiny. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków i suplementów diety.

Sposoby na bezsenność

Według wytycznych opublikowanych przez National Sleep Foundation optymalna ilość snu dla osoby dorosłej wynosi 7-9 godzin. Przyjmuje się, że osoby po 65 roku życia mogą spać godzinę krócej, natomiast dzieci i nastolatki powinny poświecić na sen więcej czasu, nawet 10 godzin.

Sprawdź kilka wskazówek, jak zadbać o zdrowy sen. Rady zostały opracowane przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu:

  • Zasypiaj i wstawaj o tej samej porze.
  • Codzienna drzemka nie powinna przekraczać 45 minut.
  • Przed snem unikaj tytoniu i alkoholu, nie pij kawy, nie jedz czekolady i pikantnych posiłków.
  • Uprawiaj sport, ale nie bezpośrednio przed snem.
  • Gdy kładziesz się spać, przewietrz sypialnię i zasłoń okna.
  • Pamiętaj, że łóżko to miejsce na odpoczynek i przyjemności, a nie pracę.

Problemy ze snem są spowodowane nie tylko chorobami natury somatycznej lub psychicznej, ale także czynnikami zewnętrznymi, takimi jak hałas. W przypadku poważnych problemów należy zgłosić się do psychiatry lub neurologa, którzy zajmują się diagnozowaniem i skutecznym leczeniem bezsenności. Terapia pomaga uniknąć rozwoju innych chorób i dolegliwości związanych z brakiem snu, takich jak depresja, nadciśnienie, niestrawność czy otyłość.

Źródło: nfs.org.pl

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz