Artykuł sponsorowany

Przykłady ćwiczeń dla dzieci z autyzmem

Przykłady ćwiczeń dla dzieci z autyzmem

Autyzm to zaburzenie rozwoju, na które cierpi wiele dzieci. Społeczne wycofanie i unikanie kontaktu z ludźmi oraz otoczeniem zewnętrznym może mieć podłoże genetyczne. Jednak za pomocą odpowiednich narzędzi oraz ćwiczeń można wspierać integrację dziecka z otoczeniem. Dodatkowo ćwiczenia pomogą dziecku odblokować emocje oraz ułatwią kontakt z innymi. Jakie zatem ćwiczenia będą odpowiednie dla dzieci z autyzmem?

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie neurologiczne związane z mózgiem, za którego źródło uważa się genetykę. Jest to choroba, która objawy ujawnia już we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Objawy mogą towarzyszyć przez całe życie.

Ekspert ze sklepu logopedycznego Komlogo mówi: Zaburzenie, jakim jest autyzm daje bardzo wyraźne objawy. Są to między innymi brak reakcji dziecka na polecenia lub problem z porozumieniem się z rówieśnikami i zabawą.

Dziecko cierpiące na autyzm ma problem z wyrażaniem emocji oraz komunikowaniem się.. Można również zauważyć znacznie wolniejszy rozwój w porównaniu do rówieśników w podobnym wieku. Szczególnie niepokojącymi objawami mówiącymi o autyzmie są:
-nadmierny spokój dziecka,
-nieobecność,
-brak zainteresowania lub reakcji na hałas.

Jeśli zauważymy takie objawy, warto wybrać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem oraz dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Podstawowe ćwiczenia w walce z autyzmem

Obecna wiedza i nauka pokazuje, że bardzo dużo możemy zdziałać systematycznie pracując z dzieckiem cierpiącym na autyzm. Niezwykle skuteczne w walce o poprawne funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie okazują się wspólne ćwiczenia. Do podstawowych ćwiczeń należą między innymi ćwiczenia z liczbami. Mimo że dzieci z autyzmem mają problemy ze skupieniem się, wykazują duże zainteresowanie liczbami. Badania wykazują, że mimo braku umiejętności liczenia, dzieci lubią się bawić używając tej samej liczby przedmiotów jednocześnie.

Kolejnym ćwiczeniem wspomagającym komunikację dziecka z otoczeniem jest zabawa w naśladowanie. Warto zachęcać dziecko do naśladowania w formie zabawy. Może powtarzać po rodzicach ruchy, mimikę twarzy, odgłosy lub mowę i schematy zachowań. Te ćwiczenia pomogą dziecku wyrażać i nazywać emocje.

Dużą skuteczność wykazuje również muzykoterapia lub ćwiczenia fizyczne, które sprzyjają rozwojowi umiejętnościom psychomotorycznym oraz relacji dziecka ze środowiskiem zewnętrznym. W ćwiczeniach doskonale sprawdzą się również gry planszowe logopedyczne, kolorowe karty oraz inne przedmioty o ciekawych kształtach

Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Pamiętajmy, że aby ćwiczenia były skuteczne należy je wykonywać systematycznie oraz stworzyć odpowiednie warunki dla dziecka. Miejsce do wykonywania ćwiczeń powinno być znane dziecku, tak żeby czuło się komfortowo. Zadbajmy również o to, aby ćwiczenia były interesujące dla dziecka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz