Z jakich materiałów są wykonywane zbiorniki na chemikalia?

Zbiorniki na chemikalia są specjalnymi pojemnikami, które produkowane są w celu magazynowania substancji niebezpiecznych. Odpowiednie przechowywanie chemikaliów jest niezwykle ważne, niekontrolowane wycieki mogą powodować bowiem duże zagrożenie: zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla osób pracujących z cieczami chemicznymi. W artykule opisujemy, jakie materiały wykorzystywane są do produkcji zbiorników oraz czym się charakteryzują.
Niezawodne tworzywo sztuczne
Materiałem, który najczęściej wykorzystywany jest do produkcji zbiorników na chemikalia, jest polietylen. Jest to tworzywo sztuczne o średniej gęstości, które wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na działanie kwasów, soli, a także korozji. Jego trwałość zapewnia swobodę składowania substancji, dzięki czemu zbiornik może być umieszczony zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku – jednak w odpowiedniej odległości od obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Ponadto jest to materiał, który może być poddany recyklingowi i w efekcie – ponownie przetworzony. Użytkowanie zbiorników na chemikalia wykonanych z polietylenu jest więc nie tylko bezpieczne i wyjątkowo skuteczne, ale również ekologiczne. Jak mówi specjalista z firmy MiM Zbiorniki, dostawcy zbiorników na chemikalia:
Choć zbiorniki na chemikalia wykonane są w sposób, który gwarantuje bezpieczeństwo przechowywania niebezpiecznych substancji, warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta środków chemicznych, które dotyczą ich składowania.
Wymogi dotyczące magazynowania chemikaliów
Wymogi prawne dotyczące magazynowania substancji niebezpiecznych nie dotyczą wyłącznie zbiorników na chemikalia, lecz także pomieszczeń, w których się znajdują. Obiekty muszą spełniać określone normy dotyczące konstrukcji, a ich wnętrza powinny odznaczać się odpowiednim poziomem wilgotności. Magazyny służące do składowania chemikaliów powinny znajdować się w określonej odległości od budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także być wyposażone w specjalne środki neutralizujące, które należy natychmiastowo zastosować w przypadku ewentualnego wycieku. Każda osoba, która pozostaje w bliskim kontakcie ze środkami chemicznymi – np. rolnik rozprowadzający pestycydy – musi przejść specjalny kurs z zakresu stosowania toksycznych nawozów. Ponadto wszyscy pracownicy, którzy pracują w otoczeniu substancji chemicznych, powinni odbyć szkolenie BHP.
Choć wymogi prawne dotyczące magazynowania chemikaliów mogą wydawać się bardzo surowe, wszystko to wpływa na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrany, wysokojakościowy zbiornik na chemikalia oraz specjalnie przygotowana przestrzeń to gwarancja ochrony przed wystąpieniem sytuacji zagrożenia.