Artykuł sponsorowany

Z czym wiąże się wymiana opon w samochodzie osobowym?

Z czym wiąże się wymiana opon w samochodzie osobowym?

Opony wielosezonowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców, ale to jednak ogumienie dopasowywane na konkretne warunki jest nadal najczęstszym wyborem właścicieli m.in. samochodów osobowych. Wymianę opon przeprowadzić należy w zakładzie wulkanizacyjnym, który do tego celu wykorzystuje specjalistyczny sprzęt – jaki dokładnie?

Od czego zależy koszt wymiany opon?

W autach osobowych stosuje się najczęściej felgi w rozmiarze od 14 do nawet 20 cali. Jest to uzależnione od charakterystyki pojazdu, ale też nierzadko indywidualnych preferencji właściciela samochodu. Do obręczy dopasowuje się opony, których profil i szerokość muszą odpowiednio współgrać z felgą – tak, by koło bez problemów zmieściło się w nadkolu. Parametry ogumienia wpływają nie tylko na właściwości jezdne, ale też koszt wymiany opon w zakładzie wulkanizacyjnym. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż opony niskoprofilowe, które stosowane są przy większych rozmiarach felg, zdejmuje się z obręczy za pomocą montażownicy przystosowanej do tego typu ogumienia. Różni się ono od najpopularniejszych wariantów stosowanych przez producentów aut osobowych. Koszt wymiany opon rośnie też w sytuacji, gdy są one wyposażone w czujniki kontrolujące ich ciśnienie. Atrakcyjne ceny za usługi wulkanizacyjne – niezależnie od rozmiaru kół – proponuje Serwis opon GTI. W tym punkcie wymiana ogumienia zawsze przebiega profesjonalnie i szybko. Jak przeprowadzane są konkretne jej etapy?

Jak prawidłowo wykonuje się wymianę opon w aucie osobowym?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sezonowa wymiana ogumienia w samochodzie wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich opon. Modele określane przez producentów jako zimowe często montuje się na felgach stalowych, obręcze aluminiowe stosując wyłącznie w cieplejszej części roku. Chronimy w ten sposób aluminium przed szkodliwym działaniem m.in. soli drogowej i błota pośniegowego, dbając o stan kół. Najczęściej jednak właściciele aut osobowych dobierają opony letnie i zimowe na te same felgi.

W tym wypadku wymiana polega na odkręceniu kół, które następnie umieszcza się we wspomnianej montażownicy. Wulkanizator za jej pomocą dokonuje demontażu opony z felgi. Te ostatnie są dodatkowo oczyszczane, a na ich powierzchnię nanosi się środek smarny. Następnie nowe ogumienie nakłada się na obręcze. Wymiana opon wiąże się również z wyważaniem kół. Jest to usługa wulkanizacyjna, która pozwala uniknąć problemów m.in. ze ściąganiem samochodu podczas jazdy na jedną ze stron czy uciążliwymi drganiami na kierownicy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz