Artykuł sponsorowany

Wywóz szamba – co warto wiedzieć? O czym należy pamiętać?

Wywóz szamba – co warto wiedzieć? O czym należy pamiętać?

Szambo to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań na posesjach, w których nie ma dobrego dostępu do sieci kanalizacyjnej. Niestety, jest to zbiornik bezodpływowy, a jego obsługa może być kłopotliwa, zwłaszcza na początku. Warto jednak poznać najważniejsze informacje o wywozie szamba, aby proces był bezpieczny, komfortowy i jednocześnie ekonomiczny.

Usługi asenizacyjne

Szambo „zbiera” nieczystości z całego domu – łazienki, toalety, kuchni. W zbiorniku lądują między innymi produkty ludzkiego metabolizmu, pozostałości kosmetyków używanych do codziennej higieny, chemia gospodarcza, resztki jedzenia itp. Tworzy to mieszankę o nieprzyjemnym zapachu i dużej ilości zanieczyszczeń, którą należy regularnie usuwać. Wywóz szamba powinien mieć miejsce co 4 tygodnie, choć wiele zależy od różnych czynników, m.in. wielkości zbiornika, czy też ilości produkowanych ścieków. Z usunięciem nieczystości nie warto zwlekać do ostatniej chwili — firmy oferujące tego typu usługi rzadko kiedy są w stanie błyskawicznie przyjechać. Z drugiej strony opróżnianie niepełnego szamba generuje dodatkowe koszty. Przysłowiowym złotym środkiem jest zamontowanie czujnika, który będzie monitorował poziom napełnienia zbiornika. Brak regularnej asenizacji nie tylko może spowodować wybicie szamba, ale również szybsze odkładanie się osadów na dnie zbiornika i zmniejszenie jego pojemności roboczej. Obecność osadów można poznać po charakterystycznym przykrym zapachu, który pojawia się w domu. W takiej sytuacji warto użyć biopreparatów lub zamówić usługę czyszczenia.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Ścieki gromadzące się w szambie to mikstura różnych związków groźnych dla człowieka i środowiska. Decydując się na tego typu zbiornik, należy dopilnować, aby był on szczelny i zabezpieczony w ciężką klapę uniemożliwiającą dostęp osobom postronnym. Zarówno wywóz nieczystości, jak i czyszczenie, czy też naprawę szamba należy zlecić specjalistom na przykład z firmy Eko Roman z miejscowości Wisznia Mała. Przedsiębiorstwa oferujące usługi asenizacyjne powinny mieć pozwolenie na prowadzenie tego typu działalności, a po każdej wykonanej usłudze wydawać klientowi stosowne potwierdzenie.

Podsumowując, zbiorników na nieczystości nie powinno się samodzielnie czyścić, opróżniać, czy też naprawiać, ponieważ ścieki to nie tylko przykry zapach, ale przede wszystkim duże stężenie niebezpiecznych toksyn. Powinni tym się zająć fachowcy dysponujący odpowiednim sprzętem, odzieżą ochronną, wiedzą i doświadczeniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz