Materiał Partnera

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Większość z nas kiedyś odwiedziła warsztat samochodowy. Są także osoby, które regularnie korzystają z usług mechanika. Serwis aut jest odwiedzany przez kierowców dość często, a przyczyny wizyty są różnorodne. Czasami potrzebujemy naprawić lub wymienić jakieś części w samochodzie, a niekiedy chcemy zadbać o nasz pojazd. Każdy kto dba o swoje auto z pewnością wie, że bardzo ważna jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Dotyczy to również skrzyni automatycznej.

Metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów

W związku z tym, że niemalże każdy warsztat samochodowy specjalizuje się w wielu rozmaitych rzeczach, odwiedzamy mechaników dość często. Najczęściej kierujemy się do fachowców z tej branży, gdy konieczna jest naprawa aut. Mechanicy zajmują się takimi sprawami jak np. naprawa zawieszenia, czy naprawa silnika. Ponadto profesjonalny serwis samochodowy oferuje między innymi usługi takie jak:

  • dynamiczna wymiana oleju,
  • przegląd klimatyzacji,
  • diagnostyka komputerowa,
  • ustawianie zbieżności kół.

Właściciele posiadający samochodowy z automatyczną skrzynią biegów podczas wymiany oleju w skrzyni biegów mogą zdecydować się na dwie różne metody wymiany. Pierwszą z nich jest metoda statyczna, z kolei druga to dynamiczna wymiana oleju. Zanim kierowcy zdecydują się na wybór jakiejś  metody warto zastanowić się, która z nich jest lepsza.

Jak tłumaczy specjalista w tej dziedzinie z firmy Radosław Paszko Mechanika pojazdowa z Białegostoku, odchodzi się już od statycznej wymiany oleju, ponieważ ta metoda nie zapewnia całkowitej wymiany oleju. Dzieje się tak ze względu na złożoną budowę automatycznych skrzyń biegu. Przez to mechanik samochodowy ma utrudniony dostęp do całej skrzyni i może tylko zająć się częścią, która znajduje się w misie olejowej, bądź na dni dzwona skrzyni. Przeciwieństwem do statycznej wymiany jest dynamiczna wymiana oleju. Ta metoda zapewnia całkowitą wymianę oleju w skrzyni, a cały proces przeprowadzany jest na włączonym silniku. Dynamiczną wymianę oleju można stosować w automatycznych skrzyniach biegów z przekładnią hydrokinetyczną, w skrzyniach dwu sprzęgłowych ze sprzęgłami mokrymi oraz w tzw. skrzyniach bezstopniowych.

Jak wygląda dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju odbywa się w kilku krokach. W pierwszym z nich należy podłączyć specjalistyczne urządzenie obiegu olejowego skrzyni biegów. Urządzenie podpinane jest między wyjściem na chłodnicę oleju a wylew. Następnie cały układ smarowania ASB czyszczony jest za pomocną specjalistycznych środków, które dodawane są do starego oleju. Po etapie z wykorzystaniem środków czyszczących, należy je usunąć. Jest to możliwe wraz z usunięciem starego oleju skrzyni biegów. Urządzenie podpięte do skrzyni biegów przepompowuje zużyty olej, a jednocześnie napełnia skrzynię biegów nowym płynem. Zazwyczaj podczas wymiany oleju używa się nawet o trzy litry więcej nowego oleju niż może pomieścić skrzynia. Dzieję się tak, ponieważ nadmiar nowego oleju pozwala na całkowite usunięcie zużytego oleju. W następnym kroku należy wymienić filtr skrzyni biegów i skontrolować poziom środków smarnych w skrzyni. Na koniec, za pomocą diagnoskopu, skrzynia biegów adaptowana jest do nowych warunków.

Opracowanie:
Białystok, por. Anatola Radziwonika 6A
tel. 697 825 036
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz